Comments: 0 Posted by: ادمین Posted on: دسامبر 14, 2019

نوشته و توضیحی ست درباره آینده کار و کاسبی تون. در واقع طرح کار و کاسبی (Business Plan)، سندی ست درباره کارایی که در کار و کاسبی تون می کنین و این که چیجوری اون ها رو انجام میدید.

۲ فایده مهم طرح کار و کاسبی

 • جذب سرمایه گذار: طرح کار و کاسبی می تونه کمک زیادی رو به کارآفرینانی کنه که به دنبال سرمایه گذار هستن و می خواهند اهداف و تصاویر کسب و کارشون رو خوب به نمایش سرمایه گذاران احتمالی بذارن.
 • گم نکردن مسیرمون: هم اینکه طرح کار و کاسبی می تونه واسه جذب نیروهای کار لازم، بهبود معامله با تامین کنندگان و کلا، جواب به این سوال که چیجوری شرکت مون رو بهتر مدیریت کنیم، به درد بخور باشه.

بسیار ! حالا ببینیم که یه طرح کار و کاسبی شامل چه مواردی ست و این موارد روچیجوری کنار هم بذاریم؟

اون چه که در طرح کار و کاسبی داریم!

به بیان ساده، طرح کار و کاسبی شامل این موارد می باشه:

 • اهداف کار و کاسبی تون
 • روش هدف دار هایی که واسه رسیدن به اهداف نامبرده دارین.
 • شناسایی مشکلات احتمالی پیش روی کار و کاسبی تون
 • راه های حل این مشکلات
 • چارت سازمانی شرکت تون (شامل عناوین پست ها و وظایف هر کدامشون)
 • اندازه سرمایه لازم واسه تامین مالی کار و کاسبی تون

۳ بخش اصلی طرح کار و کاسبی

هر طرح کار و کاسبی ای شامل ۳ بخش اصلی می باشه:

 1. طرح مفهومی (کانسپت) کار و کاسبی: که شامل بحث های کلی مربوط به صنعت تون، ساختار کلی کار و کاسبی تون و محصول یا خدمات اصلی تون می باشه.
 2. بررسی بازار کار و کاسبی: که در اون باید این موارد رو توصیف و بررسی کنین:
 • بازار شما رو چه کسائی تشکیل میده؟
 • چه زمان هایی بهتر می توان پیدایشان کرد؟
 • چه وقتی و به چه دلیل ممکنه خرید کنن؟
 • با چه کسائی واسه تصرف این بازار باید رقابت کنیم؟
 • واسه رقابت با اون ها باید به چه سطحی برسیم؟
 1. بخش مالی: در آخر به این می پردازید که درآمدتون، جریان نقدی شرکت، ترازنامه مالی و دیگه نسبت های مالی مربوط به کار و کاسبی تون چیجوری هستش؟ واسه این بخش به احتمال زیاد به یه نرم افزار حسابداری و یه حسابدار احتیاج پیدا می کنین!

۷ مورد کلیدی در طرح کار و کاسبی

علاوه بر این ۳ بخش اصلی که در طرح کار و کاسبی هست؛ ۷ مورد کلیدی دیگه هم در طرح کار و کاسبی نوشته می شه که شامل:

 1. خلاصه اجرایی
 2. توضیح کار و کاسبی
 3. روش هدف دار های بازار
 4. تحلیل رقبا
 5. برنامه طراحی و پیشرفت کار و کاسبی
 6. عوامل اقتصادی-مالی شرکت
 7. برنامه مدیریتی و عملیاتی
Bisiness Plan سندی مرتب از عوامل و فاکتورای موثر در کسب و کارتونه!

هم اینکه، (فایلِ) طرح کار و کاسبی شامل مواردی چون صفحه عنوان، فهرست مطالب و یه کاور می باشه.

طرح کار و کاسبی تون باید چقدر باشه؟

بسته به این که از طرح کار و کاسبی تون چه استفاده ای می خواهید داشته باشین، این طرح می تونه از یه خط خطی در پشت یه پاکت نامه تا یه فایل ۱۰۰ صفحه ای رو شامل شه! اما معمولا یه طرح کار و کاسبی، در حدود ۱۵ الی ۲۰ صفحه س (که صدالبته این عدد قابل تغییره).

 • وجود کار و کاسبی تون: اندازه طرح کار و کاسبی تون بیشتر از هر چیز، به وجود کار و کاسبی تون بستگی داره. اگه کار و کاسبی و کارآفرینی شما وجود کارکردی ساده ای داره، می تونید اون رو در تعداد کمی از کلمات خلاصه اش کنین.
 • جدید بودن یا نبودن کار و کاسبی تون: در سویی دیگه، اگه کار و کاسبی تون می خواد تا نوع جدیدی از یه کسب وکار رو و یا حتی صنعتی جدید رو در بازاری جدید معرفی کنه، ممکنه نیاز باشه تا مقدار بیشتری درباره اون توضیح بدید.
 • هدف از نوشتن طرح: هدف از نوشتن طرح کار و کاسبی هم عامل دیگری ست که بر اندازه طرح کار و کاسبی تون تاثیر داره. اگه بر فرض، واسه کار و کاسبی خطری خود، می خواهید یک یا چند میلیارد تومن بودجه بگیرین، نیاز دارین تا توضیحات بیشتر و راضی کننده تری رو در بخش های جور واجور طرح کار و کاسبی تون ارائه بدین.

اما اگه طرح کار و کاسبی تون فقط واسه مرور اهداف شرکت واسه سهولت مدیریت کسب و کارتونه؛ یه نسخه مختصرتر می تونه مناسب تر باشه.

کی به طرح کار و کاسبی نیاز داره؟

کسی که به طرح کار و کاسبی نیاز نداره، کسی ست که اصلا کار و کاسبی ای نداره! در واقع، هر کسی که بخواد کار و کاسبی ای رو شروع کنه یا گسترش بده، قراره مقداری (کم یا زیاد) هزینه، وقت و انرژی رو واسه اون صرف کنه و شک نداشته باشین این فرد به یه طرح کار و کاسبی نیاز پیدا می کنه.

واسه استارت آپا

خیلی از شرکت ها و استارت آپ های بزرگ، کارشون رو از نوشتن طرح کسب و کارشون شروع کرده ان؛ طوری که بتونن بودجه لازم واسه راه اندازی کسب و کارشون رو از یه سرمایه گزار به دست بیارن.

البته این اشتباهه که بخوایم بگیم یه استارت آپ فقط وقتی به طرح کار و کاسبی نیاز داره که به دنبال سرمایه واسه شروع کارش می شه. طرح کار و کاسبی واسه همه شکل های جور واجور سرمایه گذاری ها در هر برهه وقتی و در هر شرایطی که کار و کاسبی با اون مواجه می شه می تونه به درد بخور (و حتی لازم) واقع شه.

طرح کسب و کارم رو در چه زمان هایی به روز کنم؟

در این جا واسه شما ۷ دلیل می بیاریم که به چه دلیل باید طرح کار و کاسبی تون رو آپدیت کنین. اگه هرکدوم از این موارد درباره کار و کاسبی شما صدق می کنه، کم کم باید به فکر به روزرسانی برنامه کار و کاسبی تون باشین.

 1. دوره جدید اقتصادی: وقتی که یه دوره جدید اقتصادی در حال شروع شدنه. اگه صنعت شما، صنعتی با نوسانات زیاد باشه؛ لازمه تا هر از چندگاهی تغییراتی رو در طرح کار و کاسبی تون اعمال کنین.
 2. نیاز به بودجه: احتیاج به تزریق بودجه یا افزایش بودجه دارین. سرمایه گزاران به یه طرح آپدیت شده واسه هزینه ای که قراره مرتکب شن، احتیاج دارن.
 3. تغییر سلیقه مشتریان: تغییراتی خاص و یهویی در بازار اتفاق افتاده و مثلا، سلیقه یا خواسته مشتریان کلا عوض شده (مثلا به خاطر سیل یا گرم شدن بی سابقه هوا در تابستون و…). در این صورت هم، احتیاج دارین تا آپدیت هایی رو روی طرح کار و کاسبی تون اعمال کنین.
 4. پیشرفت غیر قابل پیش بینی: اگه شرکت شما و یا یکی از اجناس (و خدمات) شما، پیشرفت بسیار زیادی داشته ان که از قبل پیش بینی نمی کردین؛ بازم باید روی طرح کار و کاسبی تون تجدید نظر کنین و به آپدیت اون بپردازید.
 5. تغییرات در مدیریت شرکت: اگه تغییرات خاصی در مدیریت شرکت تون به وجود اومد، نیاز دارین تا شرایطی رو جفت و جور کنین تا طرح کار و کاسبی تون با مدیران جدیدی که با روش ای جدید، مدیریت می کنن؛ هماهنگ باشه.
 6. عبور از آستانه ای خاص: شرکت شما از یه آستانه خاصی عبور کرده. مثلا دفتر کارتون رو منتقل کرده اید یا درآمد هرساله شما از ۱ میلیارد تومن عبور کرده یا اینکه صدمین کارمندتان رو هم استخدام کرده اید. این شرایط خاص هم ممکنه به آپدیت طرح کار و کاسبی نیاز داشته باشه.
 7. بی فایدگی طرح قبلی: طرح قبلی تون دیگه مطابقتی با واقعیت ندارن و حس می کنین که مثلا، شرایط، زیادی و سریع عوض شده یا مثلا تا این جای کار، بسیار عواقب بدی رو براتون به جای گذاشته. در هر صورت اگه می ببینن که طرح کار و کاسبی تون از واقعیت بسیار دوره، وقتشه تا درباره اون کمی تجدید نظر کنین.

پیشنهاد می کنیم واسه نوشتن یه طرح کار و کاسبی مناسب به مقالات «بوم مدل کار و کاسبی (BMC)»  و «چیجوری در ۸ قدم طرح اولیه کار و کاسبی بنویسیم؟» مراجعه کنین.

 • Follow