Comments: 0 Posted by: edame Posted on: نوامبر 13, 2019

رایانه ها و آدما بسیار متفاوت از هم عمل میکنن. رایانه ها در انجام پردازش بسیار سریع تر هستن، اما همین که از راه عملیات خود خارج شن با دردسرهای زیادی مواجه می شن. این در حالیه که آدما با سرعت کمتر، خیلی بهتر از این "احمقای سریع" خود رو با شرایط جدید وفق میدن.

همونطور که بعضی آدما در به کار گیری رایانه مرتکب خطاهایی فوق العاده خنده دار می شن، بعضی وقتا رایانه ها هم پیامای خطای عجیب و غریب و خنده داری نمایش میدن. وقتی که رایانه تحت یه سناریوی غیر منتظره اجرا می شه، معمولاً پیغام خطایی واسه بررسیای بیشتر به نمایش کاربر در میاد.

این پیاما در حالی که می تونن اطلاعاتی درست در مورد مشکل مورد توجه به دست بدن، اما در بیشتر اوقات مواردی متناقص، خنده دار و بسیار بی ارزش رو به کاربر گوشزد می کنن. در این مقاله می خوایم به ۱۲ پیغام خطای خنده دار و احمقانه ای که ویندوز تولید می کنه نگاهی داشته باشیم، پس تا آخر همراه ما باشین.

۱- اینترنت به غیر از شما کاربران بیشتری داره

هر کسی که بیشتر از ۵ دقیقه از اینترنت استفاده کرده باشه می دونه که بیشتر فعالیتای آنلاین خصوصی نیستن. این در حالیه که این موضوع اینترنت اکسپلورر رو از رو ساختن اینجور موردی متوقف نمی کنه:

این خطا معمولاً به محض نصب و راه اندازی دوباره اینترنت اکسپلورر به صورت یه پنجره پاپ-آپ به کاربر نشون داده می شه. شما معمولاً این پیغام خطا رو واسه اولین بار به هنگام جستجو در گوگل و یا بینگ مشاهده می کنین. پیام به نمایش در اومده به روشنی اعلام می کنه وقتی که فعالیتی رو به صورت آنلاین انجام می دید، ممکنه آدمایی در مکانای دیگه قادر به دیدن اون باشن، موضوعی که به طور کامل به طور کامل مشخصه.

حالا خوبیش اینه می تونین با تیک دار کردن گزینه Don’t show me this message از این مهلکه جون سالم به در برده و کاری کنین که اینترنت اکسپلورر دیگه اونو به شما نشون نده.

قبلا از این و در وقتی که اینترنت تازه روی کار اومده بود، این پیام بسیار مناسب به نظر می رسید. این در حالیه که الان و با افزایش سطح آگاهی هم تماشاگر اجرای مخفیانه پیغام خطای نامبرده در اینترنت اکسپلورر هستیم.

البته هنوزم امن موندن در فضای اینترنت و حفظ حریم شخصی مسئله مهمیه، پس حتماً تصمیمات امنیتی لازم رو واسه دوری از نظارت اینترنت مورد به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین.

۲- سیستم گزارش خطا در ویندوز خودش با خطا مواجه می شه

وقتی که یه نرم افزار روی رایانه تون کرش می کنه، از شما سوالی مبنی بر ارسال خطا به مایکروسافت جهت رفع مشکل پرسیده می شه. با این حال تصور کردین که چه اتفاقی میفته اگه سیستم گزارش خطا در ویندوز، خود گرفتار یه خطا شه؟

اگه با اینجور موردی مواجه شدید، نگران نباشین. اگه راه حلی وجود داشته باشه ویندوز اونو بهتون میده. تا وقتی که یه ارور ما رو از رسیدن به راه حل مورد نظر دور می کنه، چگونگی رسیدن به روشای حل مشکل هم برامون نامعلوم باقی می مونه. گذشته از اینا باید امیدوار باشیم که به مشکل دیگری برخورد نکنیم.

۳- عملیات شما ممکنه کمی طول بکشه

وقتی که می خواین تعدادی از فایلا رو از مکانی به مکانی دیگه منتقل کنین، ویندوز با به نمایش در آوردن پنجره ای مدت زمان انتقال رو به شما نمایش میده. با این حال بعضی وقتا این مورد هم دقیق عمل نمی کنه:

نگران نباشین، در هر حال اطلاعات شما پس از ۱۲۷ سال به طور کامل منتقل می شن! این وسط با امید به اینکه از روشای جایگزینی واسه نظارت بر این موضوع استفاده کنین. البته احتمال داره قبل از این روند، سیستم عامل شما متوقف شده باشه. یه احتمال دیگه هم هست؛ ممکنه ویندوز واسه به روزرسانی و راه اندازی دوباره این روند رو به صورت خودکار قطع کرده باشه.

۴- اخطار غلط

پیغامای خطای بسیاری در جهان وجود دارن که اطلاعات مفیدی در مورد مشکلات واقعی رو به شما میدن. این وسط هشدارهایی هم هستن که به شکل غلط و اشتباه به نمایش در میان، درست مثل تصویر پایین:

خیلی از کاربران با دیدن این پیغام خطا تصور می کنن که راه رو اشتباه رفته ان. باید بگیم که نگران نباشین؛ این پیام فقط واسه ترسوندن شماس و بدونین که مراحل طی شده موفقیت آمیز بوده. اما دقیقاً به چه دلیل باید با پنجره ای این چنینی اونم در همون اول کار به نمایش در بیاد؟

۵- مشکل امنیتی نامشخص

هیچی مانند یه پیغام اخطار مبهم و غیر به درد بخور که کاربر در آخر مجبوره اونو ندیده بگیره، حوصله سر بر نیس. در تصویر زیر با یکی از همین پیاما مواجه هستیم:

اما به صورت میانگین چه تعداد از کاربران به همچین چیزی اهمیت میدن؟ نه فقط این مورد یه مشکل امنیتی نامشخصه بلکه یه عیب بالقوه هم هستش. این بدون معناست که با کلیک روی گزینه Yes در حال شرط بندی روی امنیت خود هستیم؟ خیلی از کاربران با کلیک روی گزینه تأیید فقط تلاش در بستن این پنجره مزاحم و برگشتن به روال کاری خود رو دارن.

۶- واسه پاک کردن یه فایل، نیاز دارین تا فایلای به خصوص دیگری رو پاک کنین

مطمئنیم واسه شمام بارها پیش اومده که به هنگام پاک کردن یه فایل با پیغام خطا مواجه شده باشین. اگه بخواین یه فایل به خصوص رو پاک کنین، ویندوز شایدً با پیامی عجیب و غریب مثل تصویر زیر مانع شما می شه:

احمقانه س. می خوایم فایلی رو واسه آزاد کردن مقداری فضا پاک کنیم، اون وقت ویندوز از ما می خواد تا واسه باز شدن فضا تعدادی فایل دیگه رو پاک کنیم. این که به چه دلیل واسه آزادسازی فضای هارد قادر به پاک کردن این فایل به خصوص نیستیم رو هم هیچ کسی نمی دونه!

۷- نیاز به یه رمز عبور طولانی تر دارین

میدونیم که یه رمز عبور طولانی امنیتی بیشتری با خود داره. با این حال بعضی وقتا ویندوز کمی در این باره بزرگ نمایی می کنه. بعضی از کاربران ویندوز ۲۰۰۰ فهمیده بودن که سیستم عامل پسوردی که کمتر از ۱۸۷۷۰ کاراکتر داشته باشه رو قبول نمی کنه. علاوه بر این اصلا نمیشد تا این درخواست ویندوز رو دور زد.

ویندوز در این رابطه پا رو بالاتر هم می گذاشت؛ در واقع میخواس با اطمینان از متفاوت بودن این رمز بزرگ با ۳۰۶۸۹ رمز عبور گذشته بر امنیت موجود تأکید خاصی داشته باشه. ولی تا حالا فکر کردین که چه مقدار شانس داشتن رمز عبوری با ۱۸۷۷۰ کاراکتر رو دارین؟

یه وسیله مدیریت رمز عبور میتونه اینجور رمزی رو نگه داره؟ یکی از کاربران reddit تخمین زده که نوشتن این تعداد کاراکتر واسه یه تایپیست متوسط حدود ۴۵ دقیقه زمان می بره.

البته پس از توضیحات مایکروسافت مشخص شد که این مشکل در واقع یه باگ در سیستم گرفتن هویت دامنه MIT Kerberos بوده که با منتشر کردن سرویس پک ۳ ویندوز ۲۰۰۰ به طور کامل برطرف شد.

۸- نمیشه به هنگام خاموش شدن رایانه یه برنامه رو اجرا کرد

پیشرفت دهندگان نرم افزارها به هنگام پیشرفت اپلیکیشن مورد نظر خود، پیغامای خطای عجیب و غریبی ایجاد می کنن. در همین خصوص مایکروسافت راهنماییای موثری رو واسه رفع اونا جمع آوری کرده. یکی از این موارد پیام «Hall of Shame» است که در تصویر زیر می بینین:

پیغام خطایی که می بینین غیر لازم بوده و جز آزار دادن کاربر کار دیگه ای انجام نمی ده. این پیام به کاربر یاد بیاری می کنه که به دلیل روند خاموش شدن رایانه، بخشی از نرم افزار مورد نظر قادر به اجرا شدن نیس. در هر صورت از اون جایی که کاربر خود باید خاموش شدن رایانه رو تنظیم کنه، پس به این مورد که نرم افزار نمی تونه اجرا شه اهمیتی نمی ده.

این وضع جایی بدتر می شه که این پیام تا وقتی که کاربر اونو نبندد مانع از خاموش شدن رایانه می شه. پس اگه اونو به حال خود رها کنین رایانه شما واسه ساعتا واسه خاموش شدن منتظر می مونه. روی هم رفته بهترین گزینه دوری کردن از این پیغام خطا هستش.

۹- ویندوز ویستا خودش یه مشکله!

همونطور که میدونید ویندوز ویستا هیچ وقت بهترین نسخه ویندوز نبوده. این موضوع مدتا جوک سرگرم کننده ای میان کاربران بود، ولی هیچکی انتظار نداشت که خود مایکروسافت هم به بد بودن ویندوز ویستا اعتراف کنه:

مایکروسافت رک و راست در پیغام خطای بالا میگه که این مشکل مستقیما به خاطر ویندوز ویستا ایجاد شده. البته ویندوز در ادامه روشای مختلفی رو واسه حل این مشکل پیش پای شما میذاره. اما اگه نظر ما رو می خواین، باید بگیم که بهترین راه توقف به کار گیری ویندوز ویستا و کوچ کردن به نسخه های دیگه س.

۱۰- اتفاقی در حال رخ دادنه

موقع بروزرسانی به سرویس ویندوز ۱۰ ممکنه با پیام خطای زیر مواجه شید:

عجیبه. این پیام نه فقط نمی تونه به کاربر بگه که دقیقاً چه اتفاقی در حال رخ دادنه بلکه ممکنه پیشرفت دهندگان رو هم به اشتباه بندازه. البته این موضوع رو میشه با راه حلی ساده برطرف کرد.

۱۱- کیبورد شناخته نمی شه

شایدً بارها با پیامی مبنی بر فشردن یه دکمه واسه اجرای یه عملیات مواجه شدین. معمولاً این مورد یه مشکل به حساب نمیاد. اما چه اتفاقی میفته اگه ویندوز، کیبورد شما رو نشناخته و اونو به رسمیت نشناسه و در عین حال از شما بخواد که واسه بسته شدن پیغام خطا دکمه ای رو فشار بدین؟

وقتی که قادر به فشردن هیچ دکمه ای نیستین، پس چه طور می تونین مشکلی رو برطرف کنین؟ ما فکر می کنیم که این خطا بیشتر واسه سبک سنگین کردن ساده لوح بودن کاربر بوده تا چیز دیگه!

۱۲- خطای وارد کردن دیسک در ویندوزفون

این مورد از دید فنی یکی از خطاهای ویندوز نیس، بلکه در تلفنای هوشمند ویندوزی مشاهده می شه. با اون که کاربران عادی شایدً با این خطا مواجه نمی شن، اما تعمیرکاران تلفنای هوشمند ممکنه به هنگام بوت شدن ویندوزفون این پیام خنده دار رو ببینن.

این خطا در ویندوزهایی که واسه دسکتاپ تولید می شن چیزی طبیعیه، اما به نمایش در اومدن اون روی یه تلفن هوشمند دارای سیستم عامل ویندوزفون چیزی جز پوزخند روی لبانمان نمی آورد. تلفن هوشمند ما درگاهی واسه وارد کردن لوح فشرده داره یا نیاز داریم یکی از اونا رو براش جفت و جور کنیم؟

تجربیات خود رو با ما به اشتراک بذارین

جوک ساختن از کارای احمقانه کامپیوترها کار سرگرم کننده ایه. شاید در روبرو شدن اول با یکی از خطاهای بالا عصبانی و عصبی شده باشین، اما وقتی کمی بیشتر به اونا فکر می کنین ممکنه موضوع براتون خنده دار هم بشه.

با امید به اینکه با دیدن این پیغامای خطا، پیشرفت دهندگان آینده از اونا عبرت گرفته و پیغامای خطای به درد بخور تری رو واسه اجناس نرم افزاری خود بسازن.

مطمئنا شمام طی سالای استفاده تون از ویندوز با پیامای خطای عجیب و غریبی برخورد داشتین. اگه موارد جالبی رو به خاطر دارین، حتما اونا رو با ما در بخش نظرات در میان بذارین.