Comments: 0 Posted by: Posted on:

فروشندگان وسایل و لوازم کامپیوتری با در نظر گرفتن تراکنشای زیادی که در بین مبادلات خود انجام میدن، مشمول مالیاتای زیادی می شن. این مالیاتا به خاطر معطلی چندین ساله ای که در پرداخت اونا انجام شده، شامل جریمه های سنگینی شده که با سود خالص کاسبان این صنف همخوانی زیادی نداره.

فعالان این صنف در چند سال گذشته درگیر موضوع مالیاتی خود با دولت بودن و نسبت به روند و مبلغ اون اعتراضاتی داشتن. حال خبر می رسه که با پیگیریای ریاست اتحادیه صنف فناوران رایانه، «سید مهدی میرمهدی کمیجانی»، این مشکلات تا حد زیادی حل شده و دست اندرکاران این بخش با بخشش جرائم مالیاتی می تونن مبلغ کمتری رو به عنوان مالیات به دولت بپردازند.

واسه به دست آوردن جزییات بیشتر در این باره و پیدا کردن ریشه مشکلات با «سمیعی»، مسئول روابط عمومی این اتحادیه به گفتگو نشستیم. ایشون از ریشه های این اختلافات به سایت ما میگه:

«خیلی از فعالان صنف رایانه از سال ۹۰ تا حالا خود رو مشمول مالیات نمی دونستن و تصور داشتن که با در نظر گرفتن بند ج قانون ۱۶۹ کشور معاف از پرداخت مالیات هستن. البته این تصور اشتباه بوده و دولت هم امروزه که بعد از اعمال تحریما روی درآمدهای مالیاتی خود تمرکز خاصی کرده، به اصناف جور واجور درباره پرداخت مالیاتشان فشار می آورد.»

مشکلات مالیاتی صنف رایانه با دولت به چند سال پیش برمیگرده

سمیعی عقیده داره که کاسبان صنف رایانه کشور نسبت به بقیه فعالان بازار از سواد عمومی بالاتر و هوشمندی بهره مند هستن و از همین رو از اصناف پیشگامی هستن که بحث مالیاتی خود رو با دولت شفاف سازی می کنن.

ایشون باور داره که سود کم اونا در اجناس در کنار تراکنشای خیلی زیادی که در خرید و فروش جنسای خود دارن و هم اینکه ضریب ارزش افزوده بالا بعضی وقتا باعث تعیین مالیاتایی می شه که با دخل فروشندگی اونا همخوانی نداره.

روابط عمومی صنف رایانه از ایجاد کلاسای آموزشی واسه فروشندگان در پاساژهای مطرح شهر تهران خبر میده:

«در پاساژهایی مثل پایتخت،علائدین و رضا و…. می خوایم با ایجاد کلاسا و ورکشاپایی بحث مالیاتی فروشندگان رو به اونا تموم و کمال توضیح بدیم تا فهمیده باشن که اگه از راه قانونی به پرداخت مالیات بپردازند به مراتب به نفعشون میشه. در این کلاسا می خوایم به اونا بگیم که خرید و فروشای خود رو از این به بعد با عامل رسمی بکنن تا با این کار هم دخل و خرجشون به طور شفاف به دست بیاد و هم اینکه با کوتاه کردن دست قاچاقچیان از بازار، کمکی به اقتصاد این بخش کرده باشن.»

رایانه و لوازم اون به عنوان کالای نیاز به حساب نمیاد و در نتیجه معاف از مالیات نیستن

سمیعی با اشاره به اینکه دولت اصلا موبایل و کامپیوتر و بقیه وسایل مربوطه به این وسایل رو به عنوان یه کالای لازم قبول نمی کنه میگه: «این مشکلیه که بازم بین صنف فروشندگان رایانه ای و لوازم مربوطه و سازمان مالیاتی کشور هست. با اینکه تموم سیستماسیون ادرات دولتی از راه همین لوازم انجام می شه، اما بازم کامپیوتر و بقیه شکلای جور واجور جانبی اصلا در بین جنسای لازم کشور قرار نمی گیرن تا از مالیات معاف شن.»

قبل از این فعالان صنف رایانه نسبت به پرداخت مالیات و چگونگی محاسبه اون در آخر هر سال کاری انتقادهایی رو مطرح کرده بودن اما این بار به نظر می رسه با نزدیک شدن به ماه های پایانی سال این بخشش در قوانین مالیاتی فرصت خوبی واسه فعالان صنف رایانه کشور باشه.

جالبه بدونین می تونین واسه اطلاعات بیشتر از چگونگی بهره مند شدن از این  بخشش مالیاتی به بیانیه رسمی روابط عمومی این سازمان مراجعه کنین..