زردی نوزادان؛ از عوامل ایجاد و نشونه ها تا درمان اون

زردی نوزادان یکی از اتفاقات دروغ که در اون، رنگ پوست و رنگ چشمان نوزاد زرد می شه. این اتفاق در اثر افزایش بیلی روبین رخ می ده. در افراد بالغ و کودکان، این ماده معمولا از راه کبد دفع می شه اما ازآنجایی که کبد کودکان هنوز اون قدر توان نداره که بیلی روبین رو دفع کنه، این ماده باعث بروز زردی در نوزاد می شه. از آنجایی که زردی نوزادان یکی از موارد عادی در زمان نوزادیه، در این مطلب به سراغ جزئیات اون خواهیم رفت.

 

خبر خوب اینه که زردی، معمولا پس از اونکه نوزاد شروع به غذاخوردن کرد، به دنبال رشد بیش تر کبد خودبه خود ازبین میره. واسه همین هم معمولا زردی آخرش تا دو یا سه هفته ازبین میره و جای نگرانی خاصی هم نیس. بااین حال اگه این مشکل بیشتر از سه هفته طول بکشه، می تونه ایجاد کننده مشکلات دیگری باشه. ناشنوایی و آسیبای مغزی مختلف ازجمله فلج مغزی، اتفاقاتی هستن که زردی دراز مدت می تونه به دنبال داشته باشه. واسه همین هم آکادمی پزشکی کودکان آمریکا تأکید داره که میزان زردی نوزاد زمانی که هنوز در بیمارستانه، کمه کم در هر ۸ یا ۱۲ ساعت بررسی شه و پس از انتقال اون به خونه هم هر چند روز یک بار این مسئله بررسی شه.

چه مواردی باعث بروز زردی نوزادان می شن؟

بعضی کودکان با استعداد ابتلابه زردی هستن که درادامه با اونا آشنا میشیم:

 • کودکان نابالغ: منظور کودکانی که پیش از رسیدن به ۳۷ هفته به دنیا اومده باشن (به وضع حمل قبل از هفته ۳۷ بارداری، زایمون زودرس گفته می شه که علاوه بر زردی، ممکنه مشکلات دیگری رو هم واسه نوزاد به همراه داشته باشه)؛
 • کودکانی که امکان استفاده از شیر مادر رو ندارن. حال این مسئله ممکنه به دلیل آماده نبودن شیر مادر یا ناتوانی نوزاد در خوردن اون باشه؛
 • کودکانی که گروه خونی اونا با مادرشان متفاوته. معمولا در بدن کودکانی که گروه خونی متفاوتی درمقایسه با مادرشان دارن، مقداری پادتن ترشح می شه که می تونن به گلبولای قرمز خون اونا آسیب برسونه و باعث افزایش شدید بیلی روبین شن؛
 • کبودی یا دیگر خون ریزیای داخلی هنگام تولد؛
 • مشکلات کبدی؛
 • عفونت؛
 • کمبود آنزیما؛
 • ناهنجاری در گلبولای قرمز خون.

نشونه های زردی در نوزادان چیه؟

اولین نشونه زردی در نوزادان، زردشدن رنگ پوست یا چشمان ویه. این زردشدن ممکنه بین دو تا چار روز پس از تولد نوزاد خودش رو نشون بده و معمولا هم اول در صورت دیده می شه و پس از اون، به دیگر نقاط بدن هم می رسه. میزان بیلی روبین معمولا سه تا هفت روز بعد از تولد به بیشترین حد خود می رسه. اگه انگشت خودتون رو روی قسمتی از بدن نوزاد فشار بدین و اون قسمت زرد شه، به احتمال زیاد اون زردی داره.

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کرد؟

زردی معمولا مشکلی عادی و البته نه خیلی جدیه، اما بعضی وقتا هم می تونه باعث بروز مریضیا و مشکلات شدیدی شه. زردی شدید می تونه باعث افزایش احتمال خطرِ رسیدن بیلی روبین به مغز شه که می تونه مشکلات مغزی دائمی رو به همراه داشته باشه. پس درصورتی که عوامل زیر رو مشاهده کردین، حتما با دکتر تماس بگیرین:

 • درصورتی که زردی همیشه گسترده تر و شدید تر می شه.
 • درصورتی که تب نوزاد بیشتر از ۳۸ درجه شه.
 • درصورتی که رنگ زرد بچه شما شدید تر شه.
 • درصورتی که نوزاد تون به درستی غذا نخورد، بی حال بوده و گریهای شدیدی هم داشته باشه.

زردی نوزادان چیجوری تشخیص داده می شه؟

بیشتر مادر و نوزادا، معمولا پس از ۷۲ ساعت از تولد نوزاد از بیمارستان مرخص می شن، واسه همین هم، والدین باید حواس شون به این موضوع باشه. ازآنجایی که میزان بیلی روبین معمولا بین ۳ تا ۷ روز به بیشترین حد خود می رسه، باید در این بازه نوزاد رو واسه معاینه پیش دکتر ببرن. معمولا زردشدن رنگ نوزاد واسه تشخیص ابتلای اون به زردی کافیه، ولی معاینهای بیشتر شدت این دچار شدن رو تعیین می کنن.

از طرف دیگر اگه در همون ۲۴ ساعت اول تولد نشونه های زردی در نوزادی دیده شه، میزان بیلی روبین اون باید فورا از راه آزمایش پوستی یا خونی اندازه گیری شه و آزمایشایی هم می تونن واسه امتحان دلیل زردی کودک صورت بگیرن تا مشخص شه که این مسئله می تونه به مشکلات جسمی دیگری هم مربوط باشه یا نه.

درمان زردی چیجوریه؟

زردی معمولی معمولا پس از تکامل کبد نوزاد، خود به خود ازبین میره. شیر خوردن منظم (بین ۸ تا ۱۲ وعده در روز)، می تونه این روند رو سرعت دادن کنه، اما در موارد شدید تر، به اقدامات دیگر هم نیازه. یکی از روشای درمانی، فوتوتراپیه که در اون سعی می شه تا با استفاده از نور بیلی روبینا در بدن ازبین برن. در این روش، کودک درون محفظه ای مخصوص زیر نور آبی قرار میگیره و فقط پوشک می پوشد و چشم بند محافظ مخصوصی هم به چشمانش زده می شه. ضمنا ممکنه پتوی خاصی هم زیر کودک قرار بگیره. در موردای خیلی شدید و خطرناک هم دکتر از روش زدن خون به نوزاد استفاده می کنه؛ به این صورت که مقدار کمی خون از بانک خون یا یک فرد اهدا کننده به بدن کودک وارد می شه تا تعداد گلبولای قرمز خون اون افزایش پیدا کنه و میزان بیلی روبین کم بشه.

روشی واسه پیشگیری از زردی هست؟

روش خاصی واسه پیشگیری از بروز زردی نوزادان وجود نداره. تنها کاری که در این مورد میشه انجام داد، تشخیص گروه خونی مادره تا پس از تولد نوزاد، گروه خونی اون هم مشخص شه و احتمال بروز زردی درصورت نامطابقت گروه خونیا درنظر گرفته شه. اما اگه نوزاد شما گرفتار به زردیه، می تونین با انجام کارایی از شدید تر شدن اون جلوگیری کنین:

 • مطمئن شید که مواد غذایی مختلف به حد کافی ازطریق شیر مادر به نوزاد می رسن. پیشنهاد می شه که کمه کم در روزای اول، بین ۸ تا ۱۲ وعده در روز به اون شیر داده شه تا بیلی روبین بتونه آسون تر از بدن نوزاد خارج شه.
 • درصورتی که امکان دادن شیر طبیعی نیس، هر دو یا سه ساعت به اندازه کافی شیر خشک به نوزاد بدین. البته کودکانی که جثه ی کوچیک تری دارن، شاید به شیر کمتری نیاز داشته باشن. مشورت با دکتر واسه تعیین میزان شیری که باید به نوزاد داده شه می تونه مفید باشه. اگه نوزاد تون درزمان ۲۴ ساعت کمه کم ۸ بار واسه خوردن شیر بیدار نمی شه، این مسئله رو هم با دکتر درمیان بذارین.