خطر پذیری در زنان؛ زنان خطر پذیر موفق ترن؟ 

 

نون اصلا به خطر پذیری شهره نیستن. به دنبالِ رکود اقتصادی، حتی از این محافظه کاری نسبت داده شده به زنان تقدیر هم شده؛ چراکه تحقیقات این سؤال رو مطرح کردن که اگه در دنیای امور پولی، زنان بیشتری بر مسند قدرت نشسته بودن بحران اقتصادی رخ می داد یا نه؟ اما این تفکر که زنان به طور ذاتی از خطر گریزان هستن یک افسانهه. واقعا، نبود خطر پذیری در زنان، بیشتر از اونکه مربوط به ذات زنانه باشه به نحوه ی تربیت اونا مرتبطه.

اما فارغ از دلیل خودداری ما زنان از خطر، خطر گریزی می تونه در درازمدت به ضررمون باشه. خیلی از زنان فوق العاده موفق درباره اینکه چرا زنان نیاز دارن با ترس هاشون رو به رو شن و خطر پذیری بیشتری به خرج دن حرف زده ان. اینجا، از زبون همون زنانی که خطر پذیری رو تموم و کمال در عمل پیاده کردن و از منافع اون بهره مند شدن، هفت دلیلی رو میگیم که چرا خطر پذیری در زنان جزو چیزای مهم رسیدن به موفقیت واسه آنهاه.

۱. فرصتای عالی با خطر پذیری به وجود بین

خطر پذیری فرصتایی عالی رو، که بی خطر پذیری ندیده باقی می مونن، در اختیار فرد قرار می ده. ما زنان تمایل داریم که خطر پذیری رو منفی آزمایش کنیم، بیشتر به اون به دیده خطر یا کار غیرعاقلانه نگاه می کنیم. اما، این رو هم به یاد داشته باشیم که درعینِ حال که بعضی خطرا مفید حتمی ندارن، بعضی خطرا هم جواب میدن. خطر رو نه یک راه منتهی به شکست بلکه فرصتی واسه پیروزی ببینین؛ همون کاری که ساندرا پیترسون (Sandra Peterson)، مدیر ارشد کسب وکار ۱۰میلیاردی بایر کراپ ساینس (Bayer CropScience) -شرکتی فعال در بخش ی کشاورزی علمی و سلامتی- خوب از پسش برآمد. اون در سال ۲۰۱۱ به مجله تجاری فوربز اینجور گفت:

ساندرا پیترسون

«بیشتر زنان موفقی که در دنیای کسب وکار سراغ دارم، موفقیت شون رو مدیون تمایل شون به پذیرش رقابتای خطر داری بودن که بقیه در روبرو شدن با اونا میگن: ! مطمئن نیستم دلم بخواد این کار رو انجام بدهم.” اگه به راه کاری من نگاه کنین می ببینن که نقشای پرریسکی رو پذیرفته ام. این نقشا واسه بعضی خطر به حساب می اومدن اما واسه من اینجور بود: چه عالی! این فرصتی بی نظیره و به من اجازه می ده در سازمان نقشای مهم تری رو برعهده بگیرم.” اما بعضی به من می گفتن: دیوونه شدی؟ تو درباره دیابت، درباره ماشینای شست وشو، یا صنایع غذایی یا اتومبیل یا درباره صنعت کشاورزی چه میدونی؟” »

۲. خطر پذیری نشونه اعتماد به نفس شماس و کمک می کنه جدا شید

علاوه بر چیزی که گفته شد، خطر پذیری فرصت خوبی واسه شما فراهم می کنه که بدرخشید و خودتون رو به عنوان یک رهبر، و نه فقط کسی که به وضع موجود رضایت می ده، به بقیه معرفی کنین. تامارا عبدالجبار (Tamara Abdel-Jaber)، مدیر ارشد شرکت تکنولوژی اطلاعات پالما (Palma) و یکی از ۱۰۰ زن قوی عربِ معرفی شده در مجله تجارت عربی در سال ۲۰۱۱ این طور می گه:

«من قضیه رو این جور می بینم، خیلی از مردم در خاورمیانه منابع و علم زیادی در اختیار ندارن. واسه اینکه برتر باشین، کمی بیشتر به خودتون زحمت بدین … من مشتاق علم هستم و از سنای پایین با سعی سخت در مدرسه به دنبال اون بودم و در طول زندگی ام به این کار ادامه دادم. دانشی که دارم کمکم می کنه تا به خودم مطمئن باشم، و آدم خطر پذیری هستم.»

۳. خطرا به ما درس میدن و این درسا می تونن ما رو به راهی مهم و تازه هدایت کنن

خطر پذیری، علاوه بر فرصتای بیرونی ای که واسه ما فراهم می کنه و موجب به رسمیت شناخته شدن و اعتبار ما می شه فرصتی هم واسه رشد داخلی مون فراهم می کنه. هدر ربتز (Heather Rabbatts)، اولین زن حاضر در مقام مدیریت غیراجرایی انجمن فوتبال در گزارشی گفت:

هدر ربتز

«همیشه احساس کردم که در خطر پذیری چیز واقعا هیجان انگیزی هست. جمله با ارزشی در این باره هست که می گه: ، یادگیری تنها زمانی حاصل می شه که در خطر خطر باشی. من عاشق هر دوی اینا هستم؛ خطر و یادگیری. این علاقه منو به طرف برعهده گرفتن مشاغلی جهت داده که مردم پیش خودشون میگن: از پسش برنمیاد، غیرممکنه.” جواب من اینه که نه اینجور نمیشه.»

۴. موفقیت از آسمان بر شما نازل نمی شه، باید به دنبال اون برید

اون طرف فواید شخصی و شغلی اون، خطر پذیری در زنان می تونه یه قدم لازم واسه رفتن به دنبال موفقیت باشه. زمانی که هافینگتون پست از کِی کپلویتز (Kay Koplovitz) پرسید که چه جوری اولین زنی بود که مدیر ارشد یک شبکه تلویزیونی شد، اون جواب داد:

«واقعا باید یه قدم به جلو وردارین و سفرتون رو شروع کنین. باید با این مسئله، که دقیقا نمی دونین چه جوری باید به نتیجه مطلوب تون برسین، آسون برخورد کنین. در مسیرتون تجربه هایی انتظار شما رو میکشن. و واسه اینکه بتونین راه عبورتون رو صاف کنین و حقیقتا راه جلو تون رو به طرف نتیجه مورد نظر مدیریت کنین، باید آسون باشین. من انتظار موفقیتم رو داشتم. من می خواستم که موفق باشم.»

۵. با ماندن در کنج آسایش تون به رؤیاهایتان نمی رسید

خطر پذیری نه فقط در راه شغلی فعلی شما امتیازات پنهون ای به همراه میاره بلکه واقعا ممکنه راه رو به دنیای احتمالاتی که هنوز می تونین مورد توجه بذارین باز کنه. پاملا بارنز (Pamela Barnes) رئیس و مدیر ارشد اینجندر هلث (EngenderHealth) که سازمانی جهانی طبق تأمین بهداشت باروریه زنان رو تشویق می کنه که از کنج آسایش خود بیرون بیان تا بتونن پتانسیلای خود رو حالا درآورند. اون می گه:

پاملا بارنز

«جهانی که اون طرف کنج آسایش ما هست می تونه واسه همه، و به ویژه زنان جوون، بزرگ و ترسناک باشه. تا قبل اینکه بخوایم از این کنج بیرون بزنیم و خطر پذیر باشیم، هیچوقت نخواهیم تونست به موفقیتای حرفه ای برسیم و پتانسیل هامون رو کشف کنیم. زمان عبور از کنج آسایش مون فرا رسیده؛ زمانِ این فرا رسیده که به دنبال چیزی بریم که مشتاق اون هستیم، زمان رسیدن به رؤیاهایمان.»

۶. پذیرش خطر پذیری کمک می کنه بر ترس از شکست پیروز شدین

آریانا هافینگتون (Arianna Huffington)، یکی از بنیان گذاران و سردبیر اسبق روزنامه هافینگتون پست از خیلی وقت قبل ترس رو به عنوان یک مانع کلی در موفقیت برشمردهه. اون سال پیش به مجله بیزنس اینسایدر اینجور گفت:

«ما زنا کمی خطر فرار تر از بقیه هستیم، چون هروقت کسی می خواد کاری رو شروع کنه احتمال بزرگی هست که با شکست رو به رو شه، و ما زنان با شکست خوردن، بیشتر مشکل داریم… زنان با مسئله ای روبرو ان که من اونو هم خونه ای نفرت انگیزی می اسمم که تو ذهن ما زندگی می کنه و پیوسته شور و شوق رو از ما میگیره، نمی خواد شکست بخوریم چون ما هویت خودمون رو با شکستا و پیروزی هامون تعریف می کنیم. اما به جرأت می گم که شکست پایان راه موفقیت نیس، بلکه، معمولا شروع اینه.»

اون در همین ماه به روزنامه گاردین گفت که مادرش همیشه به اون می گفته که: «شکست عکس پیروزی نیس بلکه یه قدم به طرف موفقیته.»

۷. خطر پذیری در زنان به معنای بی گدار به آب زدن نیس

همونجوریکه خطر پذیری می تونه از دید شخصی و حرفه ای به روشنی مفید باشه، اما این کار بی رفت و امد با دنیای بیرون هم رخ نمی ده. افراد بی داشتن آمادگی و آموزش دادن خودشون درباره احتمالات شکست از خطر پذیری فایده ای نمی برند. جین کیوسی (Jeanne Kucey)، مدیر ارشد بنگاه تعاونی اعتبار جت استریم (JetStream Federal Credit Union) خوب از این حقیقت آگاهه و می گه:

«با وجود اینکه بی شک من آدمی خطر پذیرم، ، کاری رو که لازمه انجام میدم و متوجه اهمیت مراحل اجرایی و پیگیری تا پایان کار هستم. شما نمی تونین چندین ایده رو همین طوری مطرح کنین بی اینکه به کل مراحل پروژه و چیزی که در آخر کار باید به اون برسین نظر داشته باشین.»

برگرفته از: huffingtonpost