کلان شهر شیراز

– شکایت و اعتراض نسبت به عملکرد شورای اسلامی شهر.
گفتار چهارم: ساختار تشکیلاتی شهرداری کلان شهر شیراز
شیراز نگین درخشان فرهنگ و تمدن ایران زمین و یکی از زیباترین و نام‌دارترین مناطق ایران است. شیراز با سابقه تاریخی منحصر به فرد خود مجموع‌های از تمدن باستانی جهان را در برداشته، وارث تمدن اقلیم پارس و نشانه‌ای از هویت باستانی و سهم بسیار ارزشمند ایران در تمدن و فرهنگ جهان است.
جمعیت شیراز در سال ۱۳۹۰ خورشیدی بالغ بر ۱،۴۶۰،۶۶۵ نفر بوده که این رقم با احتساب جمعیت ساکن در حومه شهر به687،700،1 نفر می‌رسد. با این جمعیت شهر شیراز در کشور به عنوان ششمین شهر پرجمعیت ایران شناخته می‌شود.
شیراز در دوران مدرنیزاسیون توسعه فراوانی یافت. طبیعی است شیراز همچون سایر کلان‌شهرهای کشور از مشکلات مدرنیزاسیون نیز بی‌بهره نمانده است. توسعه بی‌رویه ناشی از مهاجرت روزافزون به شهر، آلودگی آب و هوا، ترافیک، بافت فرسوده و مسائلی از این دست که در یک کلام موجب ناپایداری شهر گردیده است، تبدیل به دغدغه دائمی مدیران شهری شده و برنامه‌ریزی حساب شده و دقیقی را برای رفع آن می‌طلبد.
البته حل مشکلات شیراز، تنها در گرو عملکرد مدیران شهری و استانی آن نیست، زیرا سیاست‌های کلان ملی و حتی بین‌المللی، به خصوص سیاست‌های اقتصادی، تأثیر بسیاری بر روند توسعه و تغییر این شهر می‌گذارد.
به هر حال، شیراز، هم معضلات مدیریت شهری سایر کلان‌شهرهای کشور را دارا می‌باشد و هم مشکلاتی که غالب شهرهای کشورهای در حال توسعه با آن دست به گریبان هستند و حکمرانی خوب شهری می‌تواند درمانی برای آن باشد.
برخی از صاحب نظران بر این باورند، در زمان حاضر در ایران چیزی به نام مدیریت شهری به صورت عملی وجود ندارد و شهرداری، سازمانی از هم پاشیده است. همچنین الگوی مدیریت شهری در ایران به شدت مبهم است(کاظمیان و سعیدی،1381: 87). مشکلی که این صاحب نظران به آن اشاره می‌کنند، همان چیزی است که حکمرانی، ادعای حل آن دارد. برخی دیگر بر این باورند که؛ تعریف شهرداری با تعریف مدیریت شهری چندان تفاوتی ندارد(سعیدنیا،پیشین: 35). به هر حال از آنجا که شهرداری و شورای شهر، اصلی‌ترین بازیگران در عرصه حکمرانی شهری هستند، پژوهش پایان‌نامه حاضر نیز به بررسی حکمرانی خوب در این نهادها می‌پردازد. در پایان لازم به ذکر است که شیراز دارای نه منطقه شهرداری است.
**نمودار ساختار تشکیلاتی شهرداری شیراز
در راستای نمودار ساختار تشکیلاتی شهرداری شیراز، اجزای این ساختار به اجمال طرح می‌گردند.
الف. حوزه شهردار
1. بازرسی.
2. مطالعات راهبردی.
3. امور بین‌الملل.
4. امور حقوقی.
5. روابط عمومی.
ب. معاونت‌ها
1. اجرایی و خدمات شهری.
2. معاونت اداری و مالی.
3. معاونت برنامه ریزی.
4. معاونت حمل و نقل و ترافیک.
5. معاونت شهرسازی و معماری.
6. معاونت فرهنگی و امور اجتماعی.
7. معاونت فنی و عمرانی.