Comments: 0 Posted by: edame Posted on: نوامبر 13, 2019

مردم واسه به کار گیری واتس اپ دلیلای زیادی دارن. بعضی به خاطر رایگان بودن و سادگی استفاده (و البته در ایران دسترسی آزاد) به سراغش می رن. بعضی از اون به عنوان وسیله کار استفاده می کنن و بعضیا دیگه، واسه گپ و گفتگو با دوستان و آشنایان. فرقی نمی کنه واسه چه به سراغ واتس اپ رفته اید، در هر صورت شکی نیس اطلاعات مهمی در حساب کاربری تون دارین که اگه از بین برن، براتون دردسر ساز می شه.

واسه همینه که در این مقاله، چگونگی بکاپ گرفتن از واتساپ رو با هم تقدیم حضوتون می کنیم؛ روشی ساده واسه جفت و جور نسخه پشتیبان از اطلاعات تا خیال تون واسه اونا راحت باشه. هم اینکه پس از آموزش جفت و جور بکاپ، چگونگی برگردونی اطلاعات رو هم به شما توضیح میدیم. از شما دعوت می کنیم که تا آخر مقاله با ما همراه باشین.

بکاپ گرفتن واسه مهاجرت از iOS به اندروید و بر عکس

اگه می خواید که به زودی از اندروید به iOS مهاجرت کرده و پیامای واتس اپ رو هم با خود ببرین، متأسفانه باید بگیم که خیلی خوش شانس نیستین. چون که با جفت و جور بکاپ در نسخه اندروید واتس اپ، فایلاتون در گوگل درایو ذخیره می شن.

هم اینکه نسخه اندروید واسه برگردونی پیاما هم به گوگل درایو متکیه. با این وجود، نسخه iOS اپلیکیشن این دو کار رو در فضای ابری اختصاصی اپل یعنی آی کلاود انجام میده.

حتی اگه اپلیکیشن iOS گوگل درایو رو هم داشته باشین، نمی تونین فایلای نسخه اندروید اپلیکیشن رو برگردونین. نسخه آیفون و آیپد واتس اپ فقط با آی کلاود کار می کنه.

چیجوری از گفتگوهای واتس اپ در گوگل درایو پشتیبان بگیریم؟

حالا خوبیش اینه واتس اپ به طور خودکار و روزانه پیاماتون رو در حافظه گوشی ذخیره می کنه. اما بسته به تنظیماتی که در نظر گرفتین، امکان جفت و جور نسخه پشتیبان در گوگل درایو رو هم دارین. در این صورت، حتی اگه قصد پاک کردن اپلیکیشن واتس اپ رو داشته باشین هم پیام هاتون از دست نمی رن. پس قبل از حذف اپلیکیشن حتما یه نسخه پشتیبان از فایلای اون جفت و جور کنین.

واسه جفت و جور بکاپ یا نسخه پشتیبان، گوگل درایو راهی ساده و قابل اطمینانه. به لطف درایو می تونین از یه گوشی اندرویدی به گوشی دیگه جابجا شده و پیاما و فایلای واتس اپ رو هم با خودتون ببرین. اگه واتس اپ دچار مشکل شده و کرش کنه طوری که ناچار به حذف و نصب مجددش باشین، اینجا هم نسخه پشتیبان می تونه به کمک تون بیاد.

در ادامه مراحل جفت و جور پشتیبان در گوگل درایو رو با هم دنبال می کنیم:

۱) اپلیکیشن واتس اپ رو اجرا کنین.

۲) روی آیکن منو در گوشه بالا و سمت راست اپلیکیشن اشاره کنین. آیکن به شکل سه نقطه عمودیه.

۳) وارد Settings شید.

۴) به بخش Chats برید.

۵) روی Chat backup اشاره کنین.

۶) روی Google Drive Settings اشاره کرده تا بتونین بازه وقتی پشتیبان گیری رو مشخص کنین.

۷) روی گزینه Account اشاره کنین.

۸) حساب کاربری که قصد جفت و جور پشتیبان از اون دارین رو انتخاب کنین.

  • روی یکی از حسابای لیست اشاره کنین.
  • واسه ساخت یه حساب جدید روی گزینه Add account ضربه بزنین.

۹) گزینه Allow رو بزنین.

۱۰) روی Back up over اشاره کنین.

  • با اشاره روی دایره کنار وای فای می تونین پشتیبان گیری رو فقط با وای فای بکنین.

۱۱) روی باکس Include Videos واسه گرفتن پشتیبان از پیامای ویدیویی اشاره کنین.

۱۲) در آخر روی Back Up اشاره کنین تا جفت و جور نسخه پشتیبان از فایلا شروع شه.

حالا که از همه چیز بکاپ گرفته شده، هر بار که واتس اپ رو نصب دوباره می کنین قادر به برگردونی چتا هستین، فرقی نمی کُند روی چه دستگاهی باشه. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که واتس اپ در عین جفت و جور پشتیبان از فایلا در گوگل درایو، نسخه دیگری رو هم در حافظه داخلی گوشی شما ذخیره می کنه. پس باید انتظار پر شدن حافظه رو هم داشته باشین.

بسته به تعداد فایلا و اندازه چتاتون، روند جفت و جور بکاپ ممکنه کمی زمان بر باشه. پس ایده بدی نیس که بین انجام این کار گوشی رو به شارژ بزنین. نکته خوب در مورد پشتیبانای واتس اپ اینجاس که با گرفتن هر پشتیبان، فایل جدیدی ایجاد نمی شه بلکه اطلاعات جدید به پشتیبان قبلی اضافه می شه.

چیجوری نسخه های پشتیبان واتس اپ در گوگل درایو رو برگردونی کنیم؟

بسیار عالی، از همه چیز بکاپ گرفتین و حالا خیالتون راحته. اگه می خواین گوشی خود رو عوض کنین، نیاز به نصب دوباره واتس اپ دارین. بعد از دانلود و نصب، نوبت به برگردونی فایلای پشتیبان می رسه. چگونگی انجام این کار به توضیح زیره:

۱) اپلیکیشن واتس اپ رو اجرا کنین.

۲) روی Agree and continue اشاره کنین.

۳) با اشاره روی Continue به واتس اپ اجازه دسترسی به مخاطبین دفترچه تلفن تون رو بدین. در صورت نبود تمایل، روی Not now اشاره کنین.

۴) کد کشور و شماره تلفن تون رو وارد کنین.

۵) کد تأیید ۶ رقمی دریافتی در اس ام اس رو در فیلد خالی بنویسین.

۶) روی Continue اشاره کنین تا اجازه دسترسی به پشتیبانای گوگل درایو واسه واتس اپ صادر شه.

۷) روی Give permission ضربه بزنین تا واتس اپ واسه دانلود پشتیبان از گوگل درایو شروع به جستجو کنه.

۸) حساب کاربری که فایل پشتیبان شما در اون هستش رو انتخاب کنین.

۹) گزینه Restore رو بزنین.

۱۰) در آخر پروفایل کاربری تون رو دوباره تنظیم کنین.

حالا می تونین به تموم گفتگوهایتان در واتس اپ روی تموم دیوایسای اندرویدی دسترسی داشته باشین. تموم کاری که لازمه انجام بدین، ورود به حساب کاربریه.

چند نکته مهم

  • بهتره در کنار جفت و جور نسخه پشتیبان در فضاهای ابری، همیشه از پیامای مهم تون در کامپیوتر هم نسخه پشتیبان داشته باشین.
  • پاک کردن و نصب متوالی واتس اپ می تونه به طور موقت منتهی به بسته شدن حساب کاربری تون شه.
  • اگه تمایلی به پشتیبان گرفتن در گوگل درایو نداشتید، می تونین از اطلاعات مهم واتس اپ در حافظه SD هم پشتیبان جفت و جور کرده و به گوشی جدیدتون منتقل کنین. اطلاعات واتس اپ معمولا در راه sdcard/WhatsApp/Databases ذخیره می شن که با یه اپلیکیشن فایل منیجر می تونین به اونا دسترسی پیدا کنین.
  • واسه جفت و جور پشتیبان از چتای واتس اپ در ایمیل، کافیه وارد صفحه چت شده و با انتخاب آیکن سه نقطه و ورود به بخش More، روی گزینه Export Chat اشاره کنین. در این صورت می تونین تموم محتوای گفتگو (شامل فایلا) رو به ایمیل خود بفرستید.