Comments: 0 Posted by: edame Posted on: نوامبر 13, 2019

کارمندان اپل به اون Vallco Parkway می گن. این ساختمون توصیف نشدنی که فاصله کمی با مقر فرماندهی اپل، Infinite Loop در کوپرتینو داره، رابطه مستقیمی با انگشتان ما و تموم کسائی که از کامپیوترای اپل استفاده می کنن داره.

این آزمایشگاه Input Design Lab اسمشه و جاییه که تموم کیبوردها، ترک پدها و ماوسای اپل، قبل از معرفی و عرضه به بازار، مورد بررسی و آزمایش قرار می گیرن. گوشه کنار ساختمون پره از ماشینای قدرتمندی که گیکا و علاقه مندان به تکنولوژی رو حیرت زده می کنه.

تا الان هیچ خبرنگار و عکاسی حق ورود به ساختمون IDL رو نداشته اما حالا، واسه ثبت وقایعی جذاب و متفاوت از درون مراکز کاری اپل، این شرکت اجازه جفت و جور گزارش از ساختمون رو به خبرنگاران داد. در ادامه، مشاهدات خبرنگار سایت مدیوم رو تماشا و مطالعه میکنین.

در یکی از آزمایشگاهای تست کاربران، اپل سوژه رو در برابر کیبرد قرار میده و با اتصال سنسورهایی به اون، اندازه تاثیرگذاری تایپ روی بدن رو اندازه میگیره. کیت برگرون، معاونت بخش اکوسیستم اجناس و فناوریای اپل میگه: «ما تحقیقات کاربری داخلی انجام می دیم و تعداد خیلی از افراد رو مورد استفاده قرار می دیم. ما اندازه استهلاک ماهیچه ها و حافظه، آکوستیک، دقت و دیگه تستا رو روی کیبردها انجام می دیم.»

برگرون مدعی می شه که: «دقت تایپ، استانداردیه که ما استفاده می کنیم. همینطور اینکه ببینیم چقدر زمان میبره تا یه کاربر به کیبورد جدید عادت کنه. تستا نشون میده که کاربران به کیبردها سریع تر عادت می کنن و مرکز کلیدها رو با دقت بیشتری پیدا میکنن.»

بعد به یکی از مناطقی می رسیم که برگرون اونو Characterization Lab می نامد. این فضا پره از ماشینا و وسایل عجیب و غریبی که بیشتر به وسیله اپل ساخته و سر هم بندی شدن تا قادر به تست لوازم شرکت باشن.

خیلی از اونا، رباتایی هستن که طی برنامه ای مشخص، روی صفحات مخصوص کلیک یا تپ می کنن یا حتی ماوس رو تکون میدن تا کارکرد و تندوتیزی رو بررسی کنن. یافته های آزمایشا هم به وسیله نرم افزارهای حرفه ای و پیشرفته مورد بررسی قرار میگیره.

برگرون در این باره میگه: «هر محصول جدیدی به آزمایش مخصوص خود نیازمنده. ما باید لوازمی رو طراحی کنیم تا بتونیم محصول رو آزمایش کنیم. تیم ما تلاش بسیاری در جهت مشخص کردن هویت اجناس با طراحیای جور واجور در سریع ترین حالت ممکن می کنه.»

ماشینی که در تصویر بالا می بینین یه کلیک کننده س. البته بیشتر مثل پیچ گوشتی به نظر می رسه اما واقعا اپل واسه تست همه کیبردهایی که به بازار عرضه می شن، از این دستگاه استفاده می کنه.

یه ربات دیگه، دووم دستگاه رو تحت آزمون قرار میده. بیشتر از ۵ میلیون کلید در هر تست فشرده می شه تا استواری دستگاه تایید شه. حتی پس از تولید هم، اپل تعدادی از اجناس عرضه شده به بازار رو به این آزمایشگاه می آورد تا مطمئن شه همه چیز سالم و سلامته. همین مسئله دلیل می شه تا ازمایشگاه در طول سال سرگرم باشه.

یه لابراتوار طراحی بدون پرینتر سه بعدی معنایی نداره. اپل با به کار گیری MakerBot مخصوص خود، قطعات لازم واسه پیشرفت ماشینا و وسایل تست رو می سازه.

اپل ماوسا و ترک پدهایش رو روی سطوح مختلفی آزمایش می کنه، شیشه، فلز، ملامین، چوب و حتی بتن. بازوی این ربات یه ترکپد رو روی سطحی چوبی مورد آزمایش قرار میده.

جون ترنوس، معاونت بخش مک، آیپد، اکوسیستم و مهندسی صدا میگه: «ما آزمایشا رو همیشه تکرار می کنیم تا به کلیک مورد نظر برسیم، به تجربه ای جادویی واسه کاربران.»

هر کیبرد، چالشی متفاوت میشه واسه اپل. واسه فهمیدن به این مسئله که طرحا به درستی کار می کنن یا خیر، اپل پروتوتایپا رو بسیار بزرگ تر از حالت واقعی می سازه. اگه با دقت به تصویر بالا نگاه کنین، در میز بلندی که سمت چپ قرار گرفته، کنار صندلی نمونه ها رو می بینین.

در اتاق آکوستیک، اپل اندازه صدایی که اجناس تولید می کنن رو می آزماید. ترنوس میگه: «واسه دریافت احساس مورد نظر، باید صدای مورد نظر رو هم دریافت کنین.» سرتاسر اتاق رو پوششای ضد صدا فرا گرفته.

اپل واسه تست مجیک کیبرد جدید هم از همین اتاق استفاده کرد. برگرون میگه: «به خاطر تفاوتای ساختاری میان سوژه تست و چیزی که به بازار عرضه می شه، این کیبورد مخصوص نیازمند مانیتورینگ شدید و توجه بسیاره تا مکانیسمی عالی داشته باشه. در اولین تلاش، مکانسیم صدایی داشت که ما دوست نداشتیم، پس اونو تغییر دادیم تا به جایی برسه که مشتریان هم صدای اونو پسند کنن.»

وقتی اپل Magic Trackpad 2 رو آزمود، باید صدای اونو هم تنظیم می کرد، هم صدای فشرده شدن انگشت و هم صدای ورداشته شدن. در آخر اون طور که رباتا در اتاق ضد صدا عمل میکنن ارزش چندانی نداره و آزمون باید به وسیله آدم انجام پذیرفته و گوش اونو بشنوه. ترنوس به صورت خلاصه میگه: «تصمیم پایانی با طرح این سوال گرفته می شه: چه احساسی در مورد صدا داریم؟»