Comments: 0 Posted by: Posted on:

رئیس اتحادیه دستگاه های مخابراتی از گرانی ۳۰ تا ۴۰ درصدی قیمت گوشی موبایل به دلیل تخصیص نیافتن ارز دولتی به واردکنندگان خبر داده و میگه بازرگانان موبایل به صورت مسافرتی گوشیا رو وارد می کنن.«مهدی محبی» تاکید داره که بازار موبایل دچار وضعیت وخیمیه و بانک مرکزی و وزارت صمت هیچ کدوم ماجرا رو پیگیری نکرده ان.

محبی از واردات مسافرتی موبایل به طور انبوه میگه که در اون بعضی بازرگانان موبایل به دلایلی که مشخص نیس می تونن با هر مسافر نزدیک به ۵ هزار گوشی وارد کنن:

«سیستم گمرک بازه و هر مسافر با یه گذرنامه می تونه تا ۵ هزار گوشی رو به صورت مسافری وارد کشور کنه. به خاطر همین بازرگانان با پرداخت مشکلات گوشی مسافری، نسبت به واردات گوشی اقدام می کنن و دست از واردات رسمی تجاری کشیده ان.»

هرچند «جعفر عسگر زاده» فعال تجاری بخش موبایل عقیده داره این رقم بزرگ نمایی شده ولی میگه که شنیده بعضی مسافرین تا ۱۰۰ عدد گوشی هم می تونن با خود وارد کشور کنن ولی از نظر اون مشکل الان این نوع واردات نیس و بازار زخم بدتری به خود داره. اون به سایت ما میگه:

«واردات جنس به وسیله بیشتر شرکتا و فعالان بازرگانی انجام شده ولی اینکه بتونن جنسای خود رو ترخیص کنن مشکل اصلی کاره. هنوز مشخص نیس مبلغ دلاری این جنسا چقدره و ارز دولتی هم که از زمان دولت نهم تا کنون به موبایل تعلق نمی گیره چون که یه کالای لوکس شمرده می شه و نه یه کالای لازم.»

عسگرزاده باور داره که گرانی موبایل بیشتر از ۳۰ تا ۴۰ درصد بوده و به ۶۰ درصد و بلکه در مواردی بیشتر هم می رسه: «موبایل ۶۰۰ هزار تومانی شده یه میلیون و سیصد هزار تومن.»

این فعال بازرگانی بخش موبایل میگه قرار بر این بود که ارز ۶۵۰۰ تومانی واسه موبایل در نظر گرفته شه که با وجود نوسانات فعلی این محقق نشده. عسگرزاده خبر میده که بعضی جنسای شرکتا تا ۳ ماه هست که در گمرک مونده ان:

«امروز آیفون به بیشتر از ۱۰ میلیون تومن هم رسیده و کمتر کسی حاضر به پرداخت این پول واسه خرید یه موبایله. این قیمتای کذایی به خاطر نبود ارز در بازار موبایله و دولت در کمال تعجب بازم موبایل رو یه کالای لوکس معرفی می کنه؛ کالایی که امروزه همه کار با اون انجام میدن و بیزینس و تجارتای زیادی با اون صورت میگیره. اصلا امروزه روز خودتون بگید اگه کسی ۴۸ ساعت بدون موبایل باشه و تلفن همراهش در دسترس نباشه، چه اتفاقی واسه اطرافیانش میفته؟»

«میلاد موسوی» که در واردات اپل کار می کنه هم تاکید می کنه که حتی با دلار ۱۰ هزار تومانی هم نمیشه جنسا رو وارد کرد و از دولت با التماس درخواست داره که یه مقدار مشخص واسه ارز تعیین کنه:

«این مقدار هر رقمی که می خواد باشه ولی یه رقم ثابت باشه تا هم خرده فروش و هم واردکننده و کلی فروش تکلیف خود رو بدونن. الان همه بازیگران این چرخه از واردکننده تا مصرف کننده دچار ضرر شدن و دلیل این ضررها سیاستای اشتباهه و بس.»

موسوی وضعیت بازار شهرستان رو به مراتب بدتر از تهران بیان می کنه و اطلاع میده که فروشگاه های بزرگ شهرستانای بزرگ که در روز بین ۱۰ الی ۱۵ کالا می فروختن، حالا به فروش هفتگی ۵ عدد جنس رسیدن که از نظر آماری وحشتناکه و منتهی به ورشکستگی خیلی از فعالان این بخش شده. اون درباره موبایلای مسافرتی به سایت ما میگه:

«این اتفاق که آقای محبی از اون دم میزنن دست کم در شهرستانا و کلانشهرهای بزرگی جز تهران رخ نمی ده ولی تو تهران شنیدم که این موضوع اتفاق می افته و با پرداخت رشوه و مواردی مثل این، شماره گمرکی فرد از سیستم حذف می شه و تکرار می شه و خلاصه داستان اینکه بعضی تا چندصد دستگاه هم به طور مسافرتی وارد کردن و چون با دلار بالا وحق پرداخت گمرکی بیشتر از ۲۰ درصد این کار رو کردن، طبیعتا کالا رو با قیمتای زیاد و غیرمنطقی در بازار به فروش می رسونن.»

با اینکه در آخر دولت کوتاه اومده و انگار قراره ارز دولتی به موبایل و لپ تاپ و بقیه جنسای دیجیتال (البته تا سقف ۳۰۰ دلار) بدن اما کارشناسان باور دارن که برخلاف گفته های محبی، پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی هم نمی تونه امکان برگشت قیمتا رو الان ممکن سازه چون که واردکنندگان درگیر مسائل بزرگتری هستن. اونا امیدوارن که این ماجرا کم کم با اتخاذ سیاستایی درست، به ثبات نسبی برسه و بازار از التهاب فعلی رها شه اما مشخص نیس این امید در آخر به واقعیت تبدیل می شه یا خیر.