Comments: 0 Posted by: edame Posted on: نوامبر 13, 2019

اگه حتی از تورنت استفاده نکرده باشین، به احتمال زیاد نام اونو شنیدین و شاید براتون باحال باشه که بدونین سیستم مورد استفاده در تورنتا چیجوریه و به چه دلیل تا این حد در بحث پایرتینگ، نام تورنت نورانی ظاهر شده و مخالفتای رسمی زیادی با اون شکل میگیره؟

در این مقاله تلاش کردیم تا همه اطلاعات لازم در مورد تورنت رو به اطلاع شما برسونیم. در این مطلب اول به معنی تورنت و چیجوری کار کردن اون می پردازیم و در ادامه به بعضی وبسایتا و نرم افزارایی که می تونین با به کار گیری اونا به دانلود تورنت بپردازید می پردازیم. با ما همراه باشین.

تورنت چیه؟

عموما دسترسی به اینترنت در دنیای امروز به گونه ایست که همه افراد واسه دانلود فایلای مورد نظر خود به منبعی وصل شده و فایل رو دریافت می کنن. موضوعی که بیشتر ما در به کار گیری وبسایتا با اونا برخورد داریم. یعنی فایلای لازم در جایی از دنیا روی یه سرور ذخیره شده و ما با اتصال به اون سرور می تونیم فایلا رو دانلود کنیم.

اما اتفاقی که در بالا به اون اشاره کردیم بعضی وقتا دچار اختلالاتی می شه. وقتی که افراد زیادی می خوان از یه منبع استفاده کنن و منبع یاد شده توانایی پشتیبانی از تعداد بالای درخواست کنندگان رو ندارن. این سرویس دهنده ها واسه سرویس دهی به تعداد خیلی از مصرف کنندگان، باید مبالغ خیلی زیادی واسه تامین زیرساختا بپردازند، همیشه آنلاین باشن و پهنای باند خیلی بالایی رو به کاربراشون اختصاص بدن.

قرارداد بیت تورنت همین کمبودا رو هدف گرفت و سیستمی درست کرد که به تمرکز زدایی می پردازه. یعنی دیگه نیاز نیس افراد واسه دانلود یه فایل به یه منبع مشترک وصل شن. در واقع واسه دریافت یه فایل از اینترنت، آدما به صورت نقطه به نقطه به کامپیوتر همدیگه وصل می شن و به دریافت فایلا می پردازن. به عبارت ساده تر، به جای به کار گیری یه سرور اصلی که همه فایلا روی اون ذخیره شه، هر فرد تبدیل به یه سرور می شه و بقیه با اتصال به اون می تونن فایل رو دریافت کنن.

تورنت چیجوری کار می کنه؟

هر فایل که بخواد به صورت عمومی واسه دانلود در دسترس بقیه قرار بگیره به بخشای کوچیک تری به نام Pieces یا بخش ها تبدیل می شه. وقتی که بخواین به دانلود یه فایل از راه تورنت بپردازید، در واقع بخشای جور واجور فایل یاد شده رو از کامپیوترای جور واجور به طور همزمان دریافت می کنین. وقتی که دانلود فایل به اتمام رسید، کامپیوتر شمام به عنوان یکی از ارائه دهندگان این بخشا واسه افراد دیگه در سرتاسر دنیا در دسترس قرار میگیره.

هر کامپیوتر موقع دانلود یه فایل، به هزاران کامپیوتر وصل می شه

با به کار گیری این روش، تمرکز از روی یه منبع ورداشته می شه و تقریبا تا وقتی که کامپیوتری واسه ارائه یه فایل وجود داشته باشه، امکان دانلود اون شدنیه. موضوع مهم دیگه که باید به اون اشاره کنیم اینجاس که هیچ کامپیوتری نیاز نداره تا همیشه آنلاین باشه. از اونجایی که تعداد بالایی از افراد در حال خرید و فروش فایلا هستن، دیگه احتیاجی نیس حتما دائم به اینترنت وصل باشین تا امکان دانلود فایل واسه بقیه جفت و جور شه.

هر کامپیوتر موقع دانلود یه فایل، واسه بخشای جور واجور فایل مورد توجه، به هزاران کامپیوتر وصل می شه که در حال ارسال و دریافت بخشای جور واجور اون هستن. البته این موضوع تا وقتی ادامه پیدا می کنه که دست کم یه کامپیوتر واسه آپلود فایلا وجود داشته باشه.

اما کاربران واسه دانلود فایلای تورنت شاید احتیاجی به دونستن این اطلاعات فنی نداشته باشن. تنها چیزی که واسه کاربران نیازه به کار گیری بعضی نرم افزارا واسه مدیریت فایلای تورنت دانلود شده. فایلای تورنت خیلی کم حجم هستن و با در نظر گرفتن ساختارشان، به نرم افزار مدیریت تورنت (مثل بیت تورنت و utorrent) اعلام می کنن که چه فایلی رو باید از چه منابعی دریافت کنه.

کاربران بعد از دانلود فایل کم حجم تورنت، اونو با به کار گیری یه نرم افزار اجرا می کنن. فایل مورد نظر بعد از شناسایی به وسیله نرم افزار، دانلودش شروع می شه. بعد از دریافت کامل بخشای جور واجور یه فایل، نرم افزار مدیریت تورنت اونو به فرم قابل استفاده تبدیل می کنه. بعد کاربر می تونه به آپلود بخشای جور واجور اون فایل بپردازه تا بقیه هم بتونن ازش استفاده کنن.

در مورد تورنتا بد نیس نگاهی داشته باشیم به اصطلاحاتی که عموما در این بخش زیاد تکرار می شن:

  • Seeders: به آدمایی می گن که فایلی رو به طور کامل دانلود کرده باشن و اونو در دسترس بقیه بذارن. در واقع هرچه تعداد این افراد بیشتر باشه، شاید سرعت دانلود فایل بالاتر میره.
  • Peers: به آدمایی می گن که به طور همزمان هم به دانلود فایل می پردازن و هم اونو در دسترس بقیه قرار میدن. اگه از یه نرم افزار تورنت استفاده کرده باشین، میفهمید که همزمان با دانلود، بخشای دانلود شده شما با سرعتی به مراتب پایین تر در حال آپلود شدن هم هست.
  • Leechers: به آدمایی می گن که همه بخشای یه فایل رو ندارن و نمی تونن بخشای مورد نظر شما رو در دسترستان بذارن.

در واقع خیلی بعیده که بدون حضور صفر Seederا بتونین دانلود یه فایل رو کلکشو بکنین. البته در مواردی نادر ممکنه فقط با حضور لیچرا بتونین یه فایل رو به طور کامل دانلود کنین. پس تا وقتی که یه فایل رو به طور کامل دانلود نکرده باشیم، یا Peer هستیم و یا لیچر. تنها بعد از دانلود کامل یه فایل می تونیم به جمع Seederا ملحق شیم.

به چه دلیل به کار گیری تورنتا خطرناکه؟

به کار گیری تورنت دارای امتیازات زیادیست اما به کار گیری اون بیشتر در مورد پایرتینگ کاربرد پیدا می کنه. اگه سری به سایتای تورنت زده باشین، به روشنی می تونین بازیای کرک شده روز، فیلما و انیمیشنای روز و حتی کتابای معروفی که تازگیا در دنیا منتشر شدن رو ببینین. اتفاقی که مستقیما باعث نقض قوانین کپی رایت در دنیا می شه. اما اینم بگیم که تورنت به خودی خود نقض قانون نبوده و بعضی وقتا بهترین روش واسه به اشتراک گذاری نرم افزارای متن باز و مجانیه.

اما به هر حال، استفاده نادرست از تورنت در کشورایی که قوانین کپی رایت رو رعایت می کنن، دارای پیگرد قانونیست. وقتی که می خواین به دانلود بخشی از یه فایل با به کار گیری تورنت بپردازید، کامپیوتری که واسه دریافت فایل به اون وصل شدین IP شما رو مشاهده می کنه. خیلی از شرکتا در اروپا و آمریکا، این IPا رو دریافت می کنن و اونو به اطلاع ISPای ارائه دهنده اینترنت می رسونن.

استفاده نادرست از تورنت در کشورایی که قوانین کپی رایت رو رعایت می کنن، دارای پیگرد قانونیست

بعد شرکتای جور واجور از فردی که به دانلود تورنتا می پردازه شکایت می کنن و اونو تحت پیگرد قانونی قرار میدن. واسه همینه که به کار گیری VPN واسه دانلود و به کار گیری تورنتا پیشنهاد می شه. البته باید به این موضوع اشاره کنیم که این قوانین در کشورایی که قوانین کپی رایت رو به رسمیت نمی شناسن صادق نیس. اما کلا به کار گیری تورنتا، اطلاعات تقریبا خیلی از شما رو در اختیار بقیه قرار میده. پس به کار گیری نرم افزارایی واسه تغییر IP قبل از به کار گیری تورنت شدیدا پیشنهاد می شه.

بهترین نرم افزارا واسه دانلود تورنت

به کار گیری نرم افزارای مدیریت تورنت یکی از اصلی ترین موضوعاتیست که در به کار گیری تورنت به اون نیاز دارین. بدون داشتن یه نرم افزار مناسب، بعیده بتونین خیلی راحت به دانلود فایلای مد نظرتون بپردازید. در این بخش به معرفی خلاصه ۵ نرم افزار واسه مدیریت و دانلود تورنتا می پردازیم:

۱. qBittorrent

نرم افزار qBittorrent شاید بهترین انتخاب واسه دانلود تورنتا حساب می شه. در حالی که خیلی از نرم افزارای امر تورنت شدیدا ساده هستن و تعدادی دیگه پیچیدگیای بسیار زیادی دارن، اپلیکیشن qBittorrent به طور کامل حد وسط رو رعایت کرده و با کمترین به کار گیری پردازنده از ویژگیایی مثل پخش کننده تصویری هم بهره مند شده. موضوع بسیار مثبت دیگه این نرم افزار، نبود به کار گیری تبلیغات هستش.

۲. Vuze

یکی دیگه از بهترین نرم افزارا در کار مدیریت تورنت مطمئنا نرم افزار Vuzeه. مهمترین ویژگی مثبت این نرم افزار، رابط کاربری بسیار قشنگتر و خوش تراش اون حساب می شه. علاوه بر رابط کاربری زیبای این اپلیکیشن، باید به ویژگیای دیگه اون مثل اسکن فایلای جور واجور واسه اطمینان از سالم بودن و هم اینکه ارائه پیش نمایشی از فایلای صوتی و تصویری اشاره کرد. البته یکی از مشکلات Vuze به کار گیری تبلیغاته که کمی از نمره اون کم می کنه. امکان مرتب سازی و برنامه ریزی واسه دانلود تورنتا از دیگر ویژگیای این نرم افزار هستش.

۳. Deluge

یکی دیگه از نرم افزارای مورد قبول کاربران تورنت، Deluge اسمشه. این نرم افزار که گذشته زیادی در مورد مدیریت و دانلود تورنت داره از رابط کاربری از هم گسسته ای استفاده می کنه و تا حدی به کار گیری اون سخته. اما در بخش مدیریت و دانلود تورنتا، دسته بندی و … بسیار خوب عمل می کنه و یکی از بهترین هاست.

۴. uTorrent

شاید معروف ترین نرم افزار مدیریت و دانلود تورنت باشه اما رتبه ای بهتر از چهارم رو به خود اختصاص نمیده. البته باید گفت بیشتر نرم افزارایی که در بالا به اون ها اشاره کردیم از سورس uTorrent استفاده می کنن اما این نرم افزار با گذشت زمان کمتر دچار تغییرات مثبت شده. البته نباید یکی از بهترین امتیازات اون که برنامه ریزی دقیق و بسیار ساده واسه دانلود تورنت هاست رو از یاد ببرم. هم اینکه حجم بسیار پایین و سبک بودن uTorrent از کلی ترین ویژگیای مثبت این نرم افزار حساب می شه.

۵. BitTorrent

نکته ای که شاید جای سوال داشته باشه اینجاس که به چه دلیل بیت تورنت دارای نرم افزاری رسمی به همین نامه اما از uTorrent هم پشتیبانی می کنه؟ این دو نرم افزار شدیدا مثل هم هستن فرقش اینه که BitTorrent امکان نظر دادن واسه فایلای جور واجور رو هم جفت و جور می کنه. البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که این موضوع تموم تفاوتا نیس. اما شباهتای این دو نرم افزار اونقدر زیاده که نمیشه گفت کدوم یکی بهتر از دیگریست.

از کجا تورنت پیدا کنیم؟

پیدا کردن تورنت بسیار ساده اتفاق میفته. کافیه با به کار گیری موتورای جست و جو عنوان تورنت رو درج کنین تا خیلی راحت با خیلی از این وبسایتا آشنا شید. البته خیلی از این وبسایتا به خاطر رعایت نکردن قانون کپی رایت و کمک کردن به پایرتینگ با تحریم موتورهای جست و جو رو به رو می شن. البته جا داره در این مطلب به یکی از معروف ترین وبسایتای ارائه دهنده تورنت یعنی Piratebay اشاره کنیم که سالهاست در این مورد مشغول به فعالیته.

کلا به کار گیری تورنتا در هیچ جای دنیا پیشنهاد نمی شه. شاید به خاطر این که بیشتر به گسترش فرهنگ پایرتینگ می پردازه. اما نمیشه منکر سیستم توانا و فوق العاده این قرارداد شد. پس ما هیچ پیشنهاد ای مبنی بر استفاده یا نبود به کار گیری تورنت رو اعلام نمی کنیم. اما روشنه که به کار گیری نرم افزارهای مدیریت تورنت، مثل خیلی از اتفاقای مشابه در اینترنت، دارای امنیت کامل نیس و بهتره قبل از به کار گیری تورنت، به به کار گیری نرم افزارایی واسه تغییر IP بپردازید.