مقاله رایگان درباره آبهای زیرزمینی

بوکان از نظر زیرساختهای گردشگری
خدمات حمل و نقل جادهای شهرستان بوکان
با استناد به آمارنامه سال 1379 کل راه های موجود شهرستان بوکان اعم از آسفالته و شنی به شرح زیر می‌باشد:
جمع کل راه ها 94/382 کیلومتر (26/5 درصد از کل راه های استان) است که از این تعداد 54 کیلومتر را راه آسفالته اصلی (49/8 درصد از کل راه های آسفالته اصلی استان) و 116 کیلومتر را راه آسفالته فرعی (53/6 درصد از راه های آسفالته فرعی استان) و 12 کیلومتر را راه فرعی شنی (42/4 درصد از کل راه های فرعی شنی استان) و 3/78 کیلومتر از آنها را راه آسفالته روستایی (05/6 درصد از کل راه های آسفالته روستایی استان) و 64/122 کیلومتر از آنها را راه شنی روستایی (11/4 درصد از کل راه های شنی روستایی) تشکیل میدهد. در شهرستان بوکان 4 شرکت تعاونی مسافربری فعالیت میکنند.
خدمات فنی
بر اساس آمار سال 1392 شهرستان بوکان دارای 8 جایگاه عرضه سوخت میباشد.
خدمات عمومی
با استناد به گزارش شرکت آب و فاضلاب استان در سال 1380، در شهرستان بوکان نیز مانند اکثر
شهرهای دیگر، تخلیه بی رویه فاضلاب از طریق شبکه های جمع آوری فاضلاب سنتی به رودخانه سیمینه رود آلودگی شدید زیست محیطی را بوجود آورده است. برای جلوگیری از تخریب محیط زیست، تصفیه
خانه و شبکه سیستم دفع فاضلاب شهری احداث شده است.
منابع آب شهرستان بوکان


برای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  77u.ir  مراجعه نمایید
رشته مدیریت همه موضوعات و گرایش ها : صنعتی ، دولتی ، MBA ، مالی ، بازاریابی (تبلیغات – برند – مصرف کننده -مشتری ،نظام کیفیت فراگیر ، بازرگانی بین الملل ، صادرات و واردات ، اجرایی ، کارآفرینی ، بیمه ، تحول ، فناوری اطلاعات ، مدیریت دانش ،استراتژیک ، سیستم های اطلاعاتی ، مدیریت منابع انسانی و افزایش بهره وری کارکنان سازمان

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

رودخانه‌های بوکان دو رودخانه «تاتاهو» و «جغتو» است که به نامهای «سیمینه‌رود» و «زرینه‌رود» نام‌گذاری شده‌اند. رودخانه زرینه‌رود درحدود 36 کیلومتری از طرف خاور بوکان به سوی میاندوآب سرازیر می‌گردد و رودخانه سیمینه‌رود به موازی رودخانه زرینه‌رود از شهر بوکان گذشته و پس ‌از آبیاری نمودن اراضی زراعی آبادی‌های اطراف، به سوی میاندوآب سرازیر شده است.

آبهای زیرزمینی شهرستان بوکان شامل چشمه‌ها ، قنوات و چاه ها میباشد.

سد شهید کاظمی: برای بهرهگیری و استفاده از آب و سیلابهای رودخانه زرینهرود جهت آبیاری اراضی پایین‌دست، سدی در محل جنوب‌شرقی بوکان بر روی این رودخانه بسته شده است. ارتفاع سد از کف حدود 50 متر و طول تاج آن حدود 720 متر می‌باشد. این سد قادر است تا میزان652 میلیون مترمکعب از آب رودخانه را در پشت سد ذخیره نماید. سد مذکور از نوع سدهای مخزنی است و در سال 1350ساخته شده مقدار آب قابل تنظیم سالانه آن 535 میلیون مترمکعب در سال می‌باشد.
تالاب قره گل: این تالاب در فاصله 18کیلومتری جنوب‌غربی میاندوآب و در محدوده شهرستان بوکان واقع شده و مساحت آن 210هکتار می‌باشد و جز در فصول تابستان در بقیه فصول دارای آب است. تالاب قره‌گل دارای نیزاری است که از پوشش گیاهی تالاب بهره‌مند می‌شود.
5-9-2- عوامل مدیریت، ساختار و تشکیلات سازمانی

 
 
شهرستان بوکان دارای اداره میراث فرهنگی و گردشگری و یک ناحیه شهرداری میباشد.
6-9-2- وضعیت اقتصادی شهر بوکان
بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 1375، شهرستان بوکان دارای 175541 جمعیت بوده است که 47604 نفر آنها جمعیت فعال می باشند و از بین این 47604 نفر جمعیت فعال این شهرستان 36/88 درصد ( 42064 نفر ) جمعیت شاغل و 5/12 درصد (5540 نفر) جمعیت بیکار بوده است. از کل شاغلان این شهرستان 98/20 درصد (8827 نفر) در بخش صنعت 19/27 درصد ( 11439 نفر) در بخش کشاورزی و 82/8 درصد (3712 نفر ) در بخش خدمات شاغل بودهاند. این شهرستان از لحاظ اراضی کشاورزی، تولیدات زراعی و باغی به ترتیب در رتبه های دوم و چهارم و یازدهم استان قرار دارد. به طور کلی اقتصاد شهرستان بوکان بر پایه بخش کشاورزی میباشد.
کارگاههای صنعتی این شهرستان به ترتیب در زمینه تولید منسوجات، دباغی و عمل آوردن چرم و ساخت کیف و کفش و تولید محصولات فلزی و تولید پوشاک فعالیت دارند. در سال 1380 تعداد معادن فعال این شهرستان 1 واحد می باشد که ماده معدنی استخراج شده از این معدن مرمریت میباشد. میزان سرمایهگذاری انجام شده در معادن این شهرستان 69/561 میلیون ریال میباشد. این شهرستان از لحاظ تعداد معادن در رتبه نهم و میزان سرمایهگذاری انجام شده در معادن در رتبه دوازدهم استان قرار دارد.
7-9-2- وضعیت اجتماعی فرهنگی شهر بوکان
اکثر ساکنین شهر بوکان کرد زبان هستند. مردم این شهر پیرو دین اسلام و مذهب اهل تسنن میباشند.
شهر بوکان با توجه به آمار سال 1385، دارای 32588 خانوار و 149340 نفر جمعیت بوده است که از این تعداد جمعیت 75061 نفر مرد و 74279 نفر زن هستند. جمعیت شهرستان بوکان طی بیست سال اخیر با رشدی مداوم از 20579 نفر در سال 1355 به 175541 نفر در سال 1375 رسیده است. متوسط نرخ رشد سالیانه آن در دهه اول مطالعه 169/0 و در دهه دوم 044/0 درصد بوده است. به این ترتیب با توجه به متوسط نرخ رشد سالیانه استان که در دهه‌های اول و دوم به ترتیب 036/0 و 022/0 درصد می‌باشد. این شهرستان از نرخ بالاتری نسبت به استان برخوردار بوده و از شهرستانهای مهاجرپذیر به حساب می‌آید.
8-9-2-وضعیت بازار گردشگری شهر بوکان
شهرستان بوکان به دلیل قرارگیری در موقعیت سه راه ارتباطی استانهای همجوار دارای مسافران ترانزیتی زیادی میباشد و بررسیهای انجام شده نشان میدهد که بیشتر گردشگران از نوع گردشگران تجاری و به قصد خرید به بوکان سفر میکنند.
10-9-2- موقعیت جغرافیایی شهر بوکان
موقعیت، حدود و وسعت شهرستان بوکان
شهر بوکان مرکز شهرستان بوکان واقع در استان آذربایجانغربی با پهن های حدود 8 کیلومتر مربع در جنوب استان در مسیر راه میاندوآب ـ سقز در 36 درجه و 31 دقیقه عرض شمالی و 46 درجه و 12 دقیقه طول شرقی نسبت به نصف النهار گرینویچ قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریای آزاد 1500 تا 2750 متر میباشد.
شهرستان بوکان، با وسعت 3062541 کیلومتر مربع حدود 6/5 درصد از سطح استان را به خود اختصاص میدهد. از نظر اقلیمی شهرستان بوکان عروس زیبای موکریان، در ناحیه کوهستانی و میان کوههای سر بر فلک کشیده قرار گرفته است.
شهرستان بوکان در منطقه تقریباً کوهستانی و معتدل قرار گرفته است که از جهت شمال به شهرستان میاندوآب، از جنوب به شهرستان سقز، از شرق به شهرستان شاهین دژ، از غرب با شهرستان مهاباد و از جنوب غربی با شهرستان سردشت همسایه میباشد. آب و هوای این شهرستان معتدل است که در فصول پاییز و زمستان سرد و بهار و تابستان آن گرم و خنک است. موقعیت هموار و مناسب و شرایط بهتر نسبت به شهرهای همجوار دیگر این شهرستان باعث شده که اهالی و مردم بیشماری از شهرهای دیگر به بوکان مهاجرت کنند که این عامل آن را در زمره مهاجر پذیرترین شهرهای کشورمان قرار داده است.
شهر بوکان به عنوان مرکز ناحیه جنوب و جنوبشرقی دریاچه ارومیه تلقی میشود. این شهر با قرار گرفتن بر سر راه های ارتباطی سه استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و کردستان از موقعیت ویژهای برخوردار است. قرار گرفتن این شهر در قلب استانهای مذکور، آن را به مرکزی برای ترانزیت مسافران تبدیل کرده است. بنابراین نقش و موقعیت استراتژیک شهر در پیوند با تحولات و تغییرات اقتصادی و اجتماعی و سیاسی این منطقه میتواند به عنوان یکی از فاکتورهای رشد و توسعه باشد و این نقش میتواند در سالهای آتی با برنامه ریزی ارتباطات بین منطقهای تقویت شود (طرح جامع شهر بوکان، مهندسین مشاور معماری و شهرسازی زیستا، 1380).
مزیتهای نسبی شهر بوکان
به طور کلی مزیتهای نسبی شهر بوکان که بر اساس نتایج حاصل از مطالعات بخشهای مختلف به دستآمده (با استناد به طرح توسعه و عمران ناحیهای شهرستان بوکان در سال 1385) عبارتند از:
صنعت رو به رشد و شکوفا و جهتگیری اصلی شهر به طرف صنعت؛
رونق فعالیتهای بخش خصوصی نسبت به فعالیتهای دولتی و توانمند شدن اقتصاد بازار؛
قابلیت اشتغالزایی بالای بخش خدمات عمومی و اجتماعی شهر؛
رونق نسبی تجارت در شهر بوکان به علت نزدیکی به مرزهای ترکیه و عراق و رونق داد و ستد کالاهای داخلی و خارجی (طرح جامع شهر بوکان، مهندسین مشاور معماری و شهرسازی زیستا، 1380).

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*