Comments: 0 Posted by: edame Posted on: نوامبر 13, 2019

سال هاست مایکروسافت تلاش داره به کاربران بقبولونه که کشیدن یه قلم پلاستیکی نوک تیز روی نمایشگر شیشه ای تبلت، کاری منطقی بوده و هم اینکه بهتر از به کار گیری نوک انگشتان واسه تایپ کردنه.

شاید این شرکت در تلاشای گذشته اش خیلی موفق نبوده اما تازگیا تکنولوژیای بالای به کار رفته در استایلوس سرفس پرو ۳، این تصور رو به وجود آورده ان که استایلوس در آخر می تونه جایگزینی واسه قلم باشه.

آقای Panos Panay، مدیر بخش پیشرفت سخت افزاری سرفس، مسئولیت پیشرفت این محصول رو رو دوش داره و تازگیا با Wall Street Journal در این مورد مصاحبه ای به انجام رسونده. ایشون که در این مصاحبه از کلمه «استایلوس» استفاده نمی کنه، همراه با تیم خود تلاش دارن تا در آینده، تجربه کاربری نمایشگر سرفس رو هر چی بیشتر به کاغذ مثل کنن و از طرف دیگه، به قلمای هوشمندشون هم کاربردی «بیک» مانند دهد. در ادامه از شما دعوت می کنیم تا مصاحبه آقای Panay با وال استریت ژورنال رو بخونین.

کاربران واقعا از استایلوسی که همراه با سرفس پرو ۳ عرضه می شه، استفاده می کنن؟

ما اونو استایلوس صدا نمی زنیم، بلکه بسیار ساده از لفظ «قلم» استفاده می کنیم. ما دلمون نمی خواد کاربران از این قلم واسه کلیک کردن روی نمایشگر استفاده کنن، بلکه می تونن خیلی راحت افکار قلبی و ذهنی خود رو به گجتشان اضافه کنن؛ این همون کاریست که یه استایلوس از انجامش عاجزه.

فهمیدیم. کاربران از این «قلم» استفاده می کنن؟

تازگیا فهمیدیم که کاربرد قلم سرفس شدیدا در میان کاربران زیاد شده، مخصوصا پس از ترکیب و کامل سازیایی که با OneNote انجام گرفته. پس از عرضه پایانی ویندوز ۱۰ هم، تماشاگر یکپارچگیای خیلی بیشتری در به کار گیری این قلم هستین.

در کل سه دسته از ادما از این قلم استفاده می کنن. دسته اول هنرمندان و افراد خلاق هستن که میشه از میانشون به انیمیشن سازان یا طراحان اشاره داشت. دسته دوم آدمایی هستن که از قلم واسه به ثبت رسوندن نوتای سریع استفاده می کنن. دسته سوم کاربرانی هستن که میخوان با این قلم نوتای طولانی تری بردارن و معمولا در کلاسای درسی از اونا استفاده می کنن.

تایپ بهتر نیس؟ به چه دلیل مایکروسافت پس از تلاشا و شکستای بسیار، بازم می خواد «قلم» رو زنده نگه داره؟

چون این موضوع واسه مردم مهمه. بله، ما در کیبوردها هم سرمایه گذاری می کنیم هم اینکه در فناوری Touch و دستورای صوتی. اما تلاش دوبرابری رو صرف آوردن جوهر به زندگی دیجیتالی مردم میکنیم. این موضوع باعث می شه که کاربران با روشای طبیعی تر دست به خلاقیت بزنن. به زودی تماشاگر هستین که افراد خیلی بیشتری قلمامون رو در دست می گیرن.

وقتی که قلم شما رو در دست می گیریم و روی سرفس شروع به نوشتن می کنیم، بازم حس کشیده شدن این قلم پلاستیکی روی شیشه هست. این احساس در آخر از بین میره؟

ما ۱۰۰ درصد تلاش خود رو می کنیم تا این حس رو در آینده از بین ببریم و مشغول پیشرفت تکنولوژیای بسیار زیادی هستیم که شک نداشته باشین در آزمایشگاهامون باقی نخون موند و به زودی به دست کاربران می رسن؛ همین موضوعه که به آینده این قلم انقدر امیدوارمان کرده. کامل کردن این محصول کمی زمان میبره اما از موفقیتش اطمینان داریم.

این محصول انقدر عالی میشه که کاغذ و قلم واقعی رو کنار بذاریم؟

سوال اصلی اینجاس که طبیعت یه گجت دیجیتال، ایجاد کننده این مشکل بوده یا تکنولوژیه که اونقدرا پیشرفت نکرده؟ از اینجا به بعده که تجربه طبیعی نوشته با سرفس گم می شه. کار من هم هست که مشکلات تکنولوژیک رو از بین راه وردارم.

بزرگ ترین مشکلات چه هستن؟

وقتی شما روی کاغذ می نویسید، میدونید این کاغذ کجاس، هر زمان بخواین به سراغش می رید مگه اینکه با انتخاب خود اونو بیرون انداخته باشین؛ در کل تجربه راحتی از نوشتن در کاغذ دارین. به زودی تحولی بزرگ در قلمای دیجیتالی ما می بینین و این اجناس به شکل عالی هم با سرویسایی مثل OneNote کار می کنن.

این وسط ارتقای سخت افزاری هم خیلی با اهمیته و مثلا تماشاگر بودن یه تاخیر بسیار کوچیک در نوشتن، اصلا حس جالبی به کاربر انتقال نمی ده.

موضوع دیگه اینجاس که شما دقیقا اون بازخورد فیزیکی که در نوشتن با مداد یا خودکار روی یه کاغذ دارین رو به دست نمیارید. حس لمس کردن و اصطکاک روی نمایشگر رو نمیشه ندیده گرفت.

نظر شما در مورد شایعه کار کردن اپل روی یه استایلوس چیه؟ انگار این شرکت هم احساس می کنه کار کردن روی یه قلم دیجیتالی ایده بدی نیس؛ چیجوری با اونا رقابت می کنین؟

به نظر من که هیجان انگیزه. همین که مردم و کمپانیا به طرف ارتقای تکنولوژیای اینطوری حرکت می کنن، عالیست. از طرف دیگه من فکر می کنم فناوریای آینده ما بازخورد بسیار مثبتی دارن و از یه سو کاربران رو به نوشته دیجیتالی علاقه مند تر و از طرف دیگه به بقیه کمپانیا ایده های جالبی میدن.