Comments: 0 Posted by: edame Posted on: نوامبر 13, 2019

بازیای ویدیویی کم کم بیشتر و بیشتر به صحنه رقابتی وارد می شن. عناوینی که روزی فقط به عنوان یه سرگرمی به اونا نگاه می شد، امروزه به عنوان ورزشای الکترونیکی شناخته می شن. رهبر عناوین رقابتی هم بازیای سبک MOBA هستن. این عناوین با گیم پلی عمیق خود، هر ساله بازیکنان و تیمای زیادی رو واسه رقابت فرا می خونن.

با وجود مسابقات با شکوه این عناوین، هنوزم موبا بستریه که بازیکنان غیر حرفه ای هم می تونن از اون لذت ببرن. مخاطبین اصلی این سبک بازیکنانی هستن که خارج از مسابقات حرفه ای، بیشتر به خاطر سرگرمی و بعضی وقتا به رقابت کشیدن مهارتای شون این بازیا رو تجربه می کنن.

لیگ آو لجندز محبوب ترین عنوان موباه که میلیونا بازیکن در سرتاسر جهان داره. قبلا به خاطر آشنا کنی پلیرها با عناوین موبا و لیگ اون لجندز، مکانیزمای ابتدایی این عنوان رو تو یه سری از مقالات توضیح دادیم. حال به سراغ راهنماییایی عمیق تر میریم و از این پس هر هفته، یکی از هیروای لیگ آو لجندر رو معرفی کرده و چگونگی بازی با اونو آموزش میدیم.

Leona, The Radiant Dawn

سلامتی: ۵۷۶ واحد در لول یه، ۲۰۵۵ واحد در لول هیجده

مانا: ۳۰۲ واحد در لول یه، ۹۸۲ واحد در لول هیجده

بازیبابی سلامتی: ۸٫۴۳ واحد در هر پنج ثانیه در لول یه، ۲۲٫۹ واحد در هر پنج ثانیه در لول هیجده

بازیبابی مانا: ۶ واحد در هر پنج ثانیه در لول یه، ۱۹٫۶ واحد واحد در هر پنج ثانیه در لول هیجده

مقاومت در برابر آسیب فیزیکی: طبق لول، بین ۲۷٫۲ الی ۸۸٫۴

مقاومت در برابر آسیب جادویی: طبق لول، بین ۳۲٫۱ تا ۵۳٫۴

قدرت آسیب رسانی ضربات عادی: ۶۰ واحد در شروع بازی، ۱۱۱ واحد در لول هیجده

سرعت ضربه زنی: ۰٫۶۲۵

سرعت حرکت: ۳۳۵ واحد در هر ثانیه

مقدمه

در ترکیب ۵ نفره هر کدوم از دو تیم، یکی از اعضا نقش ساپورت و یا پشتیبان رو رو دوش داره. در اول بازی، این قهرمون به طور کامل خود رو وقف کری بازی می کنه، چون که بیشتر کریا در اول بازی ضعیف ان و واسه اینکه بتونن در ادامه بازی به هیولاهایی ترسناک تبدیل شن، نیاز به کمک دیگه هم تیمیای شون دارن.

هر کدوم از هیروای ساپورت لیگ نقش خود رو به یه شکل انجام میدن. بعضی هجومی هستن و کری رو به حمله به طرف حریف و از پای درآوردنش تشویق می کنن، یه سریای دیگه دفاعی هستن و نمی ذارن که کوچیک ترین خطری کری رو تهدید کنه. بعضی تانک هستن و سپر بلای هم تیمیای شون، بعضی کم جانند، ولی می تونن هم رزمانشان رو درمان کنن.

لئونا از جمله ساپورتای تانکی و هجومیه، دل رو به دریا می زنه، به میان دشمنان میره و به کری و دیگه هم تیمی هاش فرصت میده که دخل تیم حریف رو در بیارن. لئونا فقط تانکه، هیرو ای مثل گرن نیس که هم تانک باشه و هم قدرت آسیب رسانی زیادی داشته باشه. پس در این مقاله به شما یاد می دیم با لئونا، که چیجوری وظایف خود رو به عنوان یه ساپورت انجام بدین.

نقاط قوت

لئونا ساپورتی تانکی و البته شدیدا هجومیه. توانایی هاش بهش اجازه میدن که به میان هیروای حریف بره و اونا رو استان کنه. تقریبا همه توانایی هاش شامل افکتای CC (افکتایی چون استان که حریف رو به طور کامل متوقف می کنه، روت که سرعت حرکت حریف رو به کمترین حد ممکن میرسونه و ناک اپ که مثل استانه و هیرو مقابل رو به هوا پرتاب می کنه) ان. می تونه در شرایط خطرناک با استان کردن هیروای حریف، کری رو از هچل برهاند. تواناییای تانکی بالقوه ای هم داره و خیلی راحت از پای در نمیاد.

 • هر تیمی نیاز به تانک داره و لئونا هم تانکی فوق العاده س. از همون اول بازی علاوه بر این که آرمور و مجیک رزیستنس زیادی داره، با فعال سازی یکی از توانایی هاش هم می تونه این دو اخلاق تانکی خود رو بیشتر از قبل تقویت کنه. در ادامه بازی و با خرید آیتمای مورد نیازش، به تانکی ترسناک تبدیل می شه.
 • همونجوریکه گفتیم تقریبا همه قابلیتای لئونا دارای افکتای CC ان. حریف داره از دست تون در میره، لئونا می تونه خود رو بهش برسونه و متوقفش کنه. دشمن واسه از پای در آوردن هم تیمی تون به زیر برج شیرجه زده؟ لئونا بااقابلیت هاش ایشون رو از کرده خود پشیمون می کنه. لئونا میتونه با بکار بردن ابیلیتی هاش، هم رفقایش رو از هچل برهاند، هم کشته شدن حریفان رو تضمین کنه.
 • لئونا می تونه دل رو به دریا بزنه و به میان هیروای حریف بره. ایشون تانکیه که در شروع کردن فایتا مهارت فراوون داره و در همون اول جنگ میتونه با استان کردن همه هیروای حریف، کار رو واسه هم تیمی هاش آسون تر کنه. اتفاقا کول داون توانایی هاش هم اون قدرا زیاد نیس و هم تیمی هاش می تونن از حضور اون در تک تک فایتا بهره ببرن.
 • حضور لئونا کافیه که حریف به ترس و لرز بی افتد. در فاز لینینگ، کری و ساپورت حریف می دونن که اگه لئونا خود رو به اونا برسونه، به احتمال زیاد کارشون تمامه. لئونا می تونه کری حریف رو از موج مینیونا فراری دهد و ایشون رو از لست هیت زدن محروم کنه. خلاصه بگیم، در دور و بر لئونا، هیچ کسی در امان نیس.

نقاط ضعف

اگه سلامتی کری تیم کم بشه، هیچ کاری از دست لئونا ساخته نیس. ایشون هیچ قابلیتی واسه درمان کردن خود و هم تیمی هاش نداره. اگه سلامتی اون و کری اش بحرانی شه، اونا چاره ای جز برگشت به بیس ندارن. لئونا از هیروای نزدیکه. کری تیم حریف می تونه با ضربه های معمولی خود ایشون رو اذیت کنه، اگه لئونا نتونه در مقابل عکس العمل نشون بده و اون رو به عقب حرکت بده، کارش در لین ساخته.

 • لئونا کنده، شدیدا هم کنده. توانایی هاش ایشون رو به تیم حریف نزدیک می کنن، اما واسه فرار چه؟ سرعت حرکت بیشتر هیروا از لئونا بیشتره و اگه هم تیمی هاش به اون کمک نرسانند، کارش ساخته.
 • هیچ کدوم از هیروای نزدیک زن از ضربات معمولی هیروای دور زن در امان نیستن. بدیش اینه لئونا هم از این قانون مستثنی نیس. هر چند لئونا تانکه و خوب می تونه در برابر ضربه های تیم حریف مقاومت کنه، اما در اول بازی باید شدیدا احتیاط کنین. خیلی راحت وارد محدوده آسیب رسانی کری حریف نشید تا سلامتی تون کاهش نیابد.
 • اگه هم که سلامتی تون کم شد، دیگه نقطه ضعف لئونا واسه تون رو می شه. این هیرو هیچ قابلیتی واسه درمان خودش نداره! اگه سلامتی لئونا در لین کم بشه، به طور کامل بی مصرف می شه، چون که دیگه نمی تونه به میان تیم حریف بره، مگه این که بخواد خودکشی کنه!
 • لئونا به طور کلی از اون هیروای ریسکیه. همونجوریکه گفتیم، ایشون از اون تانک هاییه که درگیریا رو شروع می کنن، یعنی، یهو بین هیروای حریف میره. مشکل این جا هستش که اگه فایت رو شروع کنین، دیگه به همین راحتیا نمی تونین در برید. اگه تیم تون در جنگ شکست بخوره، شانس تون واسه فرار خیلی کم میشه.

قابلیتا

Sunlight: قابلیتای لئونا به مدت ۳٫۵ روی حریف نشون Sunlight رو قرار میدن. اگه هم تیمیای لئونا به حریفی که این نشون بر رویش قرار گرفته حمله کنن، Sunlight مصرف می شه و حریف آسیب بیشتری بین ۲۰ تا ۱۰۵ (طبق لول) واحد دریافت می کنه.

 • مهم ترین نکته در مورد توانایی پسیو لئونا اینه که نباید اجازه بدین پتانسیل آسیب رسانی اش به هدر بره. مثلا، فرض کنین که از یکی از قابلیتای تون روی حریف استفاده کردین و در نتیجه ایشون با Sunlight علامت گذاری شده، اجازه بدین که یکی از هم تیمیای تون بهش ضربه بزنه تا این نشون مصرف شه. اگه بلافاصه توانایی دیگری رو استفاده کنین، نشون Sunlight حاصل از توانایی قبلی طلف می شه.
 • البته در نظر داشته باشین که اگه هم تیمیای تون قادر نیستن به حریفی که نشون Sunlight بر رویش قرار گرفته ضربه بزنن و حریف هم شانس فرار داره، در این صورت به به کار گیری توانایی بعدی تون به خاطر متوقف کردن حریف ارجحیت بدین و دیگه نگران به هدر رفتن باف Sunlight نباشین.

leona-shield-of-daybreak-w600

Shield of Daybreak: با فعال سازی این توانایی، ضربه عادی بعدی لئونا از چند جهت قوی تر می شه. اول اینکه بردش پیشرفت پیدا میکنه، دوم اینکه قدرت آسیب رسانی اش بیشتر می شه . در آخر هم حریف رو واسه ۱ ثانیه استان می کنه.

 • مهم ترین ویژگی این توانایی، توانایی استان کردن اشه. لئونا اگه خود رو به حریف برسونه، می تونه با بکار بردن این توانایی اونو استان کنه. همین یه ثانیه کافیه که ایشون و کری اش کار حریف رو بسازن و یا دست کم اون رو مجبور به به کار گیری اسپل هاش کنن.
 • لئونا می تونه با این توانایی هم تیمی هاش رو هم نجات دهد. فرض کنین که شرایط کری تون وخیمه و یکی از اعضای تیم حریف تلاش داره که خود رو به اون برسونه. لئونا اگه بتونه با این توانایی حریف رو واسه یه ثانیه استان کنه، فرصت فرار واسه کری جفت و جور می شه.
 • این توانایی زمان بین دو ضربه شما رو ریست می کنه. بذارین بیشتر توضیح بدیم. بین هر دو ضربه متوالی لئونا یه مدت فاصله س که این زمان بسته به سرعت ضربه زنی اون داره. اما اگه بدون این دست اون دست کردن پس از اولین ضربه تون توانایی Shield of Daybreak رو فعال کنین، دیگه احتیاجی نیس که واسه ضربه بعدی منتظر بمونین. لئونا ضربه بعدی اش رو که به لطف این توانایی بافقوی تر هم شده بدون معطلی به هدفش وارد می کنه. ضربه بعدی هم باز به سرعت وارد می شه. یعنی می تونین در بازه وقتی بسیار کوتاهی، سه ضربه متوالی بزنین.
 • یکی از کاربردای وارد کردن سه ضربه متوالی در فاصله وقتی بسیار کوتاه، نابود کردن واردا هستش. از اون جایی که لئونا بیشتر در چمنا مخفی می شه (در ادامه دلیل این روش بازی رو توضیح میدیم) هیروای حریف تلاش می کنن که در چمنا وارد بکارند تا حرکات لئونا رو تحت نظر بگیرن. مدت بسیار کوتاهی زمان میبره تا وارد از چشمون لئونا مخفی شه، اما ایشون اگه درست در کنار وارد باشه می تونه با این فوت وفن خیلی سریع سه ضربه به وارد بزنه و اونو نابود کنه.
 • جدا از نابود سازی واردا، این فوت وفن به صورت کلی آسیب زیادی رو هم به حریفان وارد می کنه. کافیه که در اول بازی در برابر تون هیروای کم جون قرار گرفته باشن. با این فوت وفن می تونین هم استان شون کنین، هم آسیب خیلی زیادی رو به اونا وارد کنین. می تونه این فوت وفن رو روی برجا هم بکار ببرین تا سریع تر نابود شن.

leona-eclipse-w600

Eclipse: با فعال سازی این توانایی، لئونا واسه ۳ ثانیه خود رو سپری محفوظ می کنه که این سپر آرمور و مجیک رزیستنس ایشون رو زیاد می کنه. با تموم شدن این ۳ ثانیه، این حفاظ منفجر می شه و به همه واحدایی که در دور و بر لئونا قرار داشته باشن آسیب جادویی وارد کرد. اگه دست کم یکی از هیروای حریف در شعاع انفجار این توانایی باشه، مدت زمان آرمور و مجیک رزیستنس اضافه واسه ۳ ثانیه دیگه تمدید می شه.

Screen146

 • همین  قابلیته که اخلاق تانکی بودن لئونا رو به شکل قابل توجه ای زیاد می کنه. حتی در اول بازی، وقتی که آرمور و مجیک رزیستنس ایشون اون قدرا هم بالا نیس، با به کار گیری این توانایی مقاومت لئونا در برابر آسیبای فیزیکی و جادویی به مراتب افزایش پیدا می کنه.
 • اما نکته این جا هستش که دقیقا چه وقتی از این توانایی استفاده کنیم. طبیعتا وقتی که هیروای حریف به شما حمله ور می شن و توقع دارین که آسیب سنگینی دریافت کنین، این توانایی رو فعال کنین. اما سوال مهم تر این جا هستش که اگه لئونا خودش می خواد یه درگیری رو شروع کنه چه وقتی باید این قابلیتش رو فعال کنه.
 • اگه قبل از حمله به سمت دشمنان از این توانایی استفاده کنین، خودتون رو لو میدید! حریفان تون احمق نیستن، حفاظ دورتون رو می بیننن و فرار می کنن. این اشتباهیه که از سمت خیلی از بازیکنان تازه وارد سر می زنه. با بقیه قابلیتای تون جنگ رو شروع کنین و بالافاصله پس از شروع درگیری از این توانایی استفاده کنین، یا این که وقتی که در چمنا مخفی هستین این توانایی رو فعال کنین و یهو تیم حریف رو غافل گیر کنین.

leona-zenith-blade-w600

Zenith Blade: لئونا پرتابه ای نورانی رو در جهتی مشخص پرت می کنه. این پرتاه به هر واحدی دشمنی که برخورد کنه، به اون آسیب می رسونه. اگه این پرتابه در سر راهش به یکی از هیروای حریف اصابت کنه، ایشون واسه ۰٫۵ ثانیه از حرکت باز وای میسته و لئونا یهو خود رو به کنار ایشون تلپورت می کنه.

Screen145

 • لئونا تانکی نزدیک زنه. واسه این که بتونین حریف رو با Shield of Daybreak استان کنین باید خود رو به اون برسونین. حریف هم طبیعتا از شما فعال می کنه، پس سوال این جا هستش که لئونا چیجوری می تونه خود رو به هیروای حریف برسونه و درگیری رو شروع کنین؟ توانایی Zenith Blade کلید حل این مشکله.
 • همونجوریکه گفتیم این توانایی از واحدای جور واجور عبور می کنه و افکت Sunlight رو روی همه شون اعمال می کنه. اگه این پرتابه به بیشتر از یه قهرمون حریف برخورد کنه، لئونا به پیش دورترین اونا انتقال پیدا می کنه.
 • هنگام به کار گیری این توانایی دقت کنین. این توانایی می تونه به همه مینیونا آسیب برسونه و روی اونا افکت Sunlight رو به جا بزاره. روشن تر بگیم، به کار گیری این توانایی لین رو به جلو پوش میده. اگه لین تون زیادتر از اندازه به زیر تاور تون نزدیک شده، از این توانایی واسه پوش دادن لین استفاده کنین، اما دقت کنین که لین رو زیاد هم جلو نبرین، چون که در این صورت راحت تر گنک میشین.
 • دقت کنین که چه وقتی از این توانایی استفاده می کنین. دلتون که نمی خواد در غیاب هم تیمیای تون بین ۵ عضو تیم حریف سر در بیارین؟ مطمئن باشین که پس از به کار گیری این توانایی تون، هم تیمیای تون همراهی تون می کنن و خطری واسه تون پیش نمیاد.

دقت کنین که بین تلپورت شدن لئونا از محل فعلی اش به پیش هیرو ای که مورد اصابت این توانایی قرار گرفته، فاصله وقتی بسیار کمی هست. اما حریف می تونه در همین فاصله خیلی کم با به کار گیری اسپل فلش و یا توانایی فرارش خود رو به محلی دیگه منتقل کنه. مثلا فرض کنین که پرتابه تون به کری تیم حریف برخورد کرده، حال اگه کری حریف درجا به زیر تاورش فلش کنه، لئونا هم با ایشون به زیر تاور میره.

leona-solar-flare-w600

Solar Flare: با فعال سازی این توانایی آلتیمیت، لئونا با تاخیر ۰٫۶۲۵ ثانیه ای، اشعه ای از انرژی خورشید رو روی بخش مدوری از زمین خواهد تاباند. آنانی که مورد اصابت این اشعه قرار بگیرن، آسیب جادویی می بیننن و اگه درست در مرکز دایره محل اصابت اشعه باشن واسه ۱٫۵ ثانیه استان می شن و اگه خارج از مرکز قرار گرفته باشن واسه ۱٫۵ ثانیه سرعت حرکت شون ۸۰ درصد کاهش پیدا می کنه.

Screen148

 • توانایی آلتیمیت لئونا فوق العاده س. هم کول داون کمی داره و هم میشه اونو در فاصله های دور ابکار برد.این آلتیمیت می تونه روند تیم فایتا رو کامل از این رو به اونو کنه. لئونا می تونه با اتکان به اون جون هم تیمیا رو نجات دهد و یا کار حریفان رو یه سره کنه.
 • به جای به کار گیری توانایی Zenith Blade می تونین از Solar Flare واسه شروع کردن درگیری استفاده کنین، چون که این توانایی برد به مراتب بیشتری داره. اگه بتونین با آلتیمیت لئونا حریف رو استان کنین، دیگه هم تیمیای تون خیلی راحت خودشون رو به دشمنان می رسونن و دمار از روزگار اونا در میارن. واسه خود لئونا هم فرصت آماده می شه تا با به کار گیری Zenith Blade خود رو به رقیبانش برسونه.
 • واسه نجات جون هم رزمان تون هم می تونین از این توانایی کمک بگیرین. فرض کنین که جانگلر حریف لین تون رو گنک کرده. آلتیمیت تون رو بکار ببرین تا فرصت فرار واسه کری تون و خودتون ایجاد شه.

آیتما

آیتمای ابتدایی

به عنوان اولین آیتم، ما Relic Shield رو پیشنهاد می کنیم. از چند جهت این آیتم به کار لئونا میاد. اول اینکه این که به سلامتی ایشون اضافه می کنه و همونجوریکه میدونید سلامتی شدیدا واسه تانکا مهمه، ثانیه گلد پسیوی که در هر ثانیه بدست می آورد رو زیاد می کنه. اما مهم ترین ویژگی این آیتم، توانایی پسیوشه. این پسیو به مرور شارژایی به نام Spoils of War رو تولید می کنه، اگه دست کم یکی از این شارژا رو در اختیار داشته باشین، اگه مینیونی رو از پای در بیارین گلد حاصل هم به شما تعلق میگیره و هم به نزدیک ترین هم تیمی تون و سلامتی هر دوی شمام کمی بازیابی می شه.

ancient_coin

یکی دیگه از انتخاباتون واسه شروع بازی Ancient Coin است. به لطف این آیتم هم اندازه بازیابی مانا تون افزایش پیدا می کنه و هم به ازای هر مینیونی که در دور و بر تون کشته شه گلد جایزه می گیرین. با این حال Ancient Coin و آپگرید هاش، خصلتایی رو در لئونا تقویت می کنن که خیلی به کار اون . به خاطر همین هم ما Relic Shield رو به این آیتم ترجیح می دیم.

Health_Potion_item

Health Potion هم واسه لئونا خیلی با اهمیته، چون همونجوریکه گفتیم ایشون تانکی نزدیک زنه و خیلی راحت مورد حمله کری تیم مقابل قرار میگیره. اگه می خواین در لاین تون بمونین و تا حد ممکن از هم تیمی تون حفاظت کنین، تلاش کنین که حتما با خود Health Potion به همراه داشته باشین.

آیتمای اصلی

Sightstone یکی از اصلی ترین آیتمای هیروای ساپورت هستش. هم سلامتی تون رو بهتر کنه، هم به شما اجازه میده که واردای بیشتری رو در زمین بازی بکارید. این آیتم ۸۰۰ گلد قیمت داره، پس مطمئن شین که در اولین برگشت تون از لین به بیس، این مقدار گلد رو در اختیار دارین، وگرنه دست خالی به لین برمی گردین. خرید Sightstone نسبت به بقیه آیتما اولیت داره، چون که به لطف اون می تونین محوطه دور و بر لین تون رو روشن کنین و در نتیجه از گنکا در امان بمونین..

targons_brace

Targon’s Brace اولین آپگرید Relic Shield است. ۱۰۰ واحد سلامتی دیگه به شما می بخشه، اندازه بازیابی سلامتی تون رو هم زیاد می کنه و پسیو Spoils of War رو هم تقویت می کنه. با آپگرید Relic Shield به Targon’s Brace، این پسیو هم شارژ بیشتری رو ذخیره می کنه، هم سلامتی بیشتری رو در ازای از پای در اومدن هر مینیون احیا می کنه.

کفشا

همونجوریکه گفتیم یکی از نقاط ضعف اصلی لئونا سرعت حرکت کمشه. با Boots of Mobility این مشکل تا حدی بر طرف می شه. این کفش سرعت حرکت تون رو به شکل زیادی زیاد می کنه. به لطف اونم زودتر از بیس به لین بارخواهید گشت، هم راحت تر دیگه لینا رو گنک می کنین.

ninja_tabi

اگه در لین کری تیم مقابل آسیب بسیاری رو به شما وارد می کنه و دائم مجبور تون می کنه که به بیس برگردین، یا این که تیم مقابل تون کامل آسیب فیزیکی وارد می کنه، می تونین از Ninja Tabi استفاده کنین که آرمور تون رو زیاد می کنه. اگه احساس می کنین که به آرمور اضافه فقط در مقاطع ابتدایی بازی نیاز دارین، می تونین این کفش رو جفت و جور کنین و در فازای پایانی بازی با Boots of Mobility تعویضش کنین.

mercurys_treads

پاراگراف قبل رو برعکس کنین. اگه هیرو هاب تیم حریف آسیب جادویی بسیار سنگینی وارد می کنن و قابلیتای شون شامل افکتای CC می شن، می تونین Mercury’s Threads رو به دو کفش دیگه ارجحیت بدین. چون که این کفش اول اینکه به شما مجیک رزیستنس می بخشه، دوم اینکه از مدت زمان افکتای CC ای که روی تون اعمال شده ۳۰ درصد کم می کنه.

ترینکتا

همونجوریکه گفتیم یکی از وظایف شما به عنوان ساپورت، روشن نگه داشتن مپ بازی با وارده. در اول بازی که هنوز Sightstone ندارین، باید از ترینکت Warding Totem واسه کاشتن وارد استفاده کنین. این ترینکت دو وارد در خود ذخیره می کنه که می تونین اونا رو یا در ورودیای لین پایین و یا در چمنای کنار لین بکارید.

بعد از این که Sightstone تون جور شد، یعنی وقتی که به منبعی قابل اطمینان واسه کاشت وارد دست پیدا کردین، دیگه احتیاجی به Warding Totem دارین. بهتره ترینکت تون رو به Sweeping Lens تغییر بدین. از این ترینکت میشه واسه شناسایی واردای حریف و نابود ساختن شون استفاده کرد. مثلا اگه جانگلر تیم خودتون می خواد واسه گنک به کمک تون بی آید، قبل از هر چیزی باید واردای حریف رو نابود کنین، وگرنه جانگلر تون شناسایی می شه.

oracle_alteration

با رسیدن به لول ۹، میتونین که Sweeping Lens رو به طور کامل رایگان پیشرفت بدین. Sweeping Lens دور محور ثابتی می چرخید و تنها واحدای نامرئی دور و بر همون مرکز ثابت رو نمایان می کرد. اما آپگرید این ترینکت یعنی Oracle Alteration دور مالکش می پرخد و با اون حرکت می کنه.

سلامتی

هر چی که سلامتی یه قهرمون بیشتر باشه، آسیبی که می تونه قبل از مرگش تحمل کنه هم بیشتر می شه. لئونا یه تانکه و شاید همتون از اهمیت اخلاق سلامتی واسه تانکا اطلاع دارین. اما شاید خواهید پرسید که بدون آرمور و مجیک رزیستنس، سلامتی زیاد چه فایده ای داره؟ لئونا قهرمانیه که آرمور و مجیک رزیستش خود رو از توانایی هاش بدست می آورد، پس واسه اون افزایش سلامتی اهمیت بیشتری نسبت به دیگر خصلتای دفاعی داره.

ruby_sightstone

می تونین Sightstone خود رو به Ruby Sightstone پیشرفت بدین. این آیتم هم سلامتی تون رو زیاد می کنه و هم ۲۰ درصد از کول داون آیتم  هاتون کم می کنه. تعداد واردایی رو هم که می تونین با خود حمل کنین یه واحد زیاد می کنه. اگه در اوایل بازی Sightstone خریده باشه، آپگرید به این آیتم پول چندانی طلب نمی کنه، در حالی که واقعا واسه لئونا آیتم با ارزشی حساب می شه. پس در پیشرفت Sightstone به این آیتم ترسی نداشته باشین.

Targon's Brace رو میشه به Face of The Mountain پیشرفت داد. در واقع این آیتم در خونواده Relic Shield جای میگیره. این آیتم پسیو Spoil of War رو قوی تر می کنه، سلامتی و اندازه بازیابی سلامتی لئونا رو زیاد می کنه و از کول داون ابیلیتیای ایشون ۱۰ درصد کم می کنه. توانایی اکتیوی هم داره به نام Deadly Phalanx که لئونا به لطف اون می تونه واسه ۴ ثانیه به خود یا یکی از هم تیمی هاش حفاظی ببخشد که آسیبا رو جذب می کنه.

اگه فکر می کنین که داشتن دو آیتم ساپورت بین ۶ آیتم تون زیاده و بقیه آیتما بیشتر به لئونا کمک می کنن، می تونین Sightstone رو با Targon’s Brace ترکیب کنین تا Eye of the Equinox بدست بی آید! در واقع این آیتم هم پسیو Spoil of War رو در خود داره و هم توانایی کاشت وارد رو. نکته مثبت: با خرید این آیتم، به جای ۴ جای خالی در اینونتوری تون، ۵ جای خالی دارین. نکته منفی: قدرت این آیتم در حد ترکیب Face of The Mountain و Ruby Sightstone نیس. اما به هر حال با خرید یه آیتم تانکی دیگه و قرار دادنش در جای خالی اضافه اینونتوری تون که به لطف خرید این آیتم ایجاد شده، می تونین این ضعف رو تا حد خوبی بپوشونین.

آرمور

Dead Man’s Plate از ترکیب دو آیتم Giant Belt و Chain West شکل میگیره، به خاطر همین سلامتی لئونا رو به اندازه ۵۰۰ واحد زیاد می کنه و آرمورش رو هم ۵۰ واحد تقویت می کنه. علاوه بر این، پسیوی هم داره به نام Dreadnought که با حرکت در بازی فعال می شه و هم به سرعت حرکت تون اضافه می کنه و هم قدرت ضربه بعدی تون رو تقویت می کنه. واسه لئونا، تانکی نزدیک زن که باید خود رو به تیم حریف برسونه و به میان شون بره، این سرعت اضافه خیلی خوبه.

یکی از آیتمای تشکیل دهنده Randuin’s Omen هم Giant Belt است. ظرفیت سلامت لئونا رو ۵۰۰ واحد زیاد می کنه و بهش ۶۰ واحد آرمور می بخشه. دو توانایی پسیو داره و یه توانایی اکتیو. پسیو هاش سرعت ضربه زنی هیروایی که به لئونا حمله ور می شن رو کنه می کنن و از آسیب به وجود اومده به وسیله ضربه های کریتیکال وارد بر ایشون می کاهند. اکتیوش هم سرعت حرکت حریفان دور و بر لئونا رو واسه ۴ ثانیه کم می کنه. این آیتم در تیم فایتا بسیار به کار میاد. می تونین به کمک توانایی اکتیوش سرعت حرکت رقیبان رو آهسته کنین تا بتونین راحت تر از ابیلیتیای تون روی اونا استفاده کنین.

Frozen Hearth از ترکیب دو آیتم آرمور محور ساخته می شه. تاثیری روی سلامتی لئونا نداره، اما بهش ۹۰ واحد آمور می بخشه. از کول داون قابلیتای لئونا هم ۲۰ درصد کم می کنه و موجب می شه که آلتیمیت ایشون زود تر آماده شه. توانایی پسیوی هم داره که سرعت ضربه زنی هیروای دور و بر رو ۱۵ درصد کم می کنه. این آیتم به لئونا مقدار زیادی مانا می بخشه که واقعا واسه ایشون اون قدرا اهمیتی نداره. پیشنهاد می کنیم این آیتم رو وقتی بخرین که هیروای حریف تون بیشتر به سرعت ضربه زنی شون تکیه می کنن. مانند هیروایی چون Vayne و Tryndamere.

Zeke’s Harbinger به لئونا ۲۵۰ واحد مانا می بخشه، از کول داون توانایی هاش ۱۰ درصد کم می کنه، ۳۰ واحد آرمورش رو تقویت می کنه و در آخر ابیلیتی پاورش رو ۵۰ واحد زیاد می کنه که در نتیجه قدرت آسیب رسانی قابلیتای لئونا بیشتر می شن. اگه دقت کنین، نصف اینا واسه لئونا بی فایده ان. قابلیتای لونا بیشتر واسه متوقف کردن حریف ان تا آسیب رسانی. مانا هم که خیلی به کارش نمی اید و ۳۰ واحد آرمور هم در مقایسه با بقیه آیتما بسیار کمه. توانایی پسیو این آیتمه که به درد می خوره. این آیتم واسه لاینای دو تایی یا همون بات لین خودمون ساخته شده. ساپورت تیم، پسیو این آیتم رو روی کری اش میندازه و این پسیو به مرور شارژ می شه. وقتی که شارژش به ۱۰۰ رسید، ابیلیتی پاور ساپورت و کری ۲۰ درصد تقویت می شه و شانس کریتیکال بودن ضربات هر دوی اونا ۵۰ درصد افزایش پیدا می کنه. ابیلیتی پاور بیشتر نه به کار لئونا میاد و نه به کار کری، اما افزایش ۵۰ درصدی شانس کریت زنی ضربه ها واسه کری خیلی خوبه. بازم این آیتم رو خیلی پیشنهاد نمی کنیم، اما اگه کری تون می تونه از اون ۵۰ درصد شانس کریت زنی اضافه استفاده کنه، خریدش انتخاب بدی نیس. اگه در ادامه بازی بی مصرف شد می تونین با بقیه آیتما تعویضش کنین.

مجیک رزیست

Locket of Iron Solari از اون آیتمای واجب واسه لئوناه. ظرفیت سلامتی ایشون و اندازه بازیابی اونو زیاد می کنه، از کول داون ابیلیتیای لئونا کم می کنه و طبیعتا هم مقاومت ایشون در برابر آسیبای جادویی رو زیاد می کنه. اما بهترین نکته در مورد این آیتم توانایی اکتیوه. این توانایی اکتیو به شما و هم تیمیای تون حفاظی واسه ۲ ثانیه می بخشه که در نبردای تیمی فوق العاده خوبه.

Banshee's Veil هم آیتم خوبی واسه لئوناه، منتها کمی (یا بهتره بگیم بسیار زیاد) خودخواهانهه! بر خلاف Locket of the Iron Solari در خدمت کل تیم نیس. مجیک رزیست و سلامتی خیلی بیشتری رو در مقایسه با آیتم دیگه به لئونا می بخشه و توانایی پسیوش هم ابیلیتیای حریف رو خنثی می کنه. هرچند خوب خصلتای لئونا رو تقویت می کنه، اما بهتره که به فکر خرید همون Iron Solari باشین. به هر حال لئونا ساپورته و باید در خدمت تیمش باشه.

Banner of Command اون قدرا هم نمی تونه قدرتا و خصلتای لئونا رو تقویت کنه، اما به هر حال آیتمیه به درد بخور. به واسطه توانایی اکتیوش میشه به یکی از مینیونا قوی بخشید و ایشون رو از آسیبای جادویی محفوظ کرد. بدین شکل لین سریع تر پوش می شه. این آیتم واسه بازیایی که همه لینای تون پوش شدن و نمی تونین همزمان روی عقب روندن همه لینا تمرکز کنین خوبه.

جایگزینا

Mikael's Crucible از جمله آیتمای به درد بخور واسه ساپورتای غیر تانکه. چون که به اونا مانا می بخشه و اندازه بازیابی مانا رو زیاد می کنه. البته چند نکته به درد بخور هم واسه لئونا هم داره. مثلا از کول داون قابلیتا کم می کنه و مقاومت در برابر آسیبای جادویی رو زیاد می کنه. به چه دلیل باید به خرید این آیتم فکر کرد؟ توانایی اکتیو این آیتم افکتای CC رو کنسل می کنه و در نتیجه این واسه نجات دادن جون هم تیمیا خیلی خوبه. فرض کنین که کری تون استان شده، می تونه با این آیتم ایشون رو از استان در بیارین. اگه تیم مقابل قابلیتای CC زیادی داره، این آیتم رو در نظر داشته باشین.

گفتیم که می تونین Ancient coin رو در اول بازی جانشین Relic Shield کنین. این آیتم در ادامه به Nomad’s Medallion پیشرفت پیدا میکنه و سومین ارتقایش Talisman of Accession اسمشه. این آیتم اندازه بازیابی مانا و سلامتی رو زیاد می کنه، به لئونا آرمور می بخشه و از کول داون توانایی هاش کم می کنه