دانلود تحقیق در مورد رابطه نامشروع

فاقد استقلال مالی هستند سخت و خطرناک است. زنان مطلقه خیلی دیر به خانه بخت دوم گام مینهند و ای بسا که این امید هرگز جامه ی عمل نپوشد و احتمالاً‌ راه را برای انحراف و سقوط به سوی آنان بگشاید . مشکلات اقتصادی و معیشتی ، تن دادن به ازدواج های موقت و یا خارج از عرف اجتماعی ، افسردگی ، سرخوردگی و کاهش رضایت از زندگی و روی آوردن به آسیب هایی چون قتل ،‌خودکشی ، اعتیاد ، سرقت ، فحشا ، انزوا و اختلال در مناسبات و تعاملات اجتماعی ، مشکلات جنسی و روی آوردن به انحرافات جنسی و فساد اخلاقی ، دلتنگی و از دست دادن سلامت روانی و جسمی و … از جمله آثار و پیامدهایی است که زنان مطلقه با آن درگیر میباشند.

2-3-1-2- بر مردان
با وجود آنکه مردان نیز در فرآیند طلاق آسیب هایی را تجربه میکنند اما پژوهش ها کمتر به موضوع تأثیر بر مردان پرداخته اند. آسیب پذیری روحی مردان به دلیل احساس شکست در اداره ی موفق یک خانواده تغییر نگاه آنان به زن ، آسیب دیدن روابط های عاطفی آنان با فرزندان و کم شدن شانس آنان در انتخاب گزینه های بهتر برای ازدواج بعدی در وضعیت فردی و خانوادگی آنان موثر است.
نکته ای که کمتر به آن توجه میشود آن است که مرد در صورتیکه از یک سو، اقتدار و منزلتش به رسمیت شناخته نشود و از سوی دیگر به مشابه موجودی نیازمند ، مورد حمایت و مراقبت همسر خود قرار نگیرد احتمال زیادی وجود دارد که به رفتارهای پرخاشگرانه ، کینه توزانه و نامتعادل مبادرت ورزد. به همین دلیل میتوان حدس زدکه پس از طلاق هم میزان حمایت پدر از فرزند که تحت سرپرستی مادر قرار میگیرند ،‌ کمتر از حد انتظار باشد و هم مزاحمت های شوهر برعلیه زن پس از طلاق هم ادامه یابد. به نظر میرسد برخی پیامدهای طلاق در جامعه ی امروز ما نه بر وضعیت جامعه غربی قابل انطباق است و نه بر جامعه سنتی. در جامعه غربی به دلیل آنکه طلاق ،‌به لحاظ فرهنگی امری پذیرفته شده و عادی است فرزندان و همسران طلاق با فشارهای کمتری مواجه میشوند. در جامعه سنتی نیز وجود پیوندهای خویشاوندی قومی ، ضمانتی برای برخی حمایت ها از زنان پس از طلاق فراهم میآورد که در جامعه کنونی چنین تضمین هایی فراهم نیست. طلاق مردان را افرادی غیرمتعهد و غیرمسئول بار میآورد. آمارهای جنایی نشان میدهد که تعداد این افراد غیرمتعهد در میان زندانیان قابل ملاحظه است . اگر مردی با زن خود نمیتواند سازگار باشد اگر این زن را ترک گفت و با زن دیگر ازدواج کند به همان نتیجه اولی خواهد رسید.
مخلص کلام این است که فشارهای روحی و روانی، ابتلا به انواع آسیب ها مثل اعتیاد به مواد مخدر ، الکل ،‌اختلالات رفتاری ، خودکشی ،‌فحشا و انحرافات جنسی و قرار گرفتن در معرض انواع بیماری های عفونی و ویروسی ، از دست دادن پیوندها با خانواده ،‌طرد خانوادگی ،‌تن دادن به ازدواج های موقت و ازدواج های ثانویه از جمله آثار و پیامدهای منفی بر مردان میباشد.

2-3-2- پیامدهای طلاق بر فرزندان
آثار و پیامدهایی که طلاق برای فرزندان طلاق به همراه دارد از آن جهت قابل اهمیت است که
میتواند زمینه بروز بسیاری از اختلالات رفتاری و روحی و روانی در آنان باشد و زندگی فردی و اجتماعی آتی آنان را به مخاطره اندازد.

2-3-2-1- بر کودکان
سن کودک در زمان طلاق در واکنش او نسبت به آن مهم است. تجربه طلاق برای تمام اعضای خانواده اضطراب زاست و رفتار کودکان پس از طلاق ، نشان دهنده این اضطراب است. پس از
طلاق ،‌بلافاصله میزان اختلالات عاطفی و رفتاری در کودکان بالا میرود. تا سن 4 سالگی کودکان استنباطی از طلاق ندارند و به طور کلی نمیفهمند که چه اتفاقی افتاده است اما چون در نهایت به فقدان یکی از والدین میانجامد ، بر دلبستگی موثر واقع شده به این ترتیب اثرش در رفتارهای کودکان نمایان میشود. کودکان 4 تا 6 ساله مفهوم ساده ای از طلاق را شکل داده اند و در صورت بروز طلاق، ‌خودشان را مسبب آن میدانند. پس از 6 سالگی به کلی کودک مفهوم طلاق را میفهمد و چون به مدرسه نیز میرود بر عملکرد او تاثیر گذار است و موجب افت تحصیلی محسوس در او میشود .
پسرها بیش از دخترها تحت تاثیر طلاق قرار میگیرند و تاثیرات منفی طلاق برای ایشان طولانی مدت میباشد. پسرها پس از طلاق نامنظم و پرخاشگر شده و کنترل کمی بر خود دارند ، با وجود این وابسته و مضطرب میباشند. دخترها در ابتدای حادث شدن طلاق واکنش کمی از خودشان نشان میدهند ولی بعد شبیه به رفتار پسرها را از خود بروز میدهند.
سازگاری و تطبیق با آثار طلاق کودکان ، 3 تا 5 سال طول می کشد اما حدود یک سوم کودکان دچار ضربه های روحی دیرپا میگردند . فرزندان والدین مطلقه اغلب به اختلالات روان تنی به ویژه آسم و کولیت قرحه ای نیز دچار میشوند.
بنابراین اثر طلاق بر روی کودکان متعلق به کانون از هم پاشیده بسیار شدید است. عقده ای غیرقابل تحمل و توأم با نفرت در آنان به وجود میآید که شدیدتر از وضع یتیمی است .

2-3-2-2- بر نوجوانان
امروزه بررسی خانواده در ارتباط با نوجوانان بدون توجه به مسأله طلاق غیرممکن است ، ‌البته چون نوجوانان نسبت به کودکان روابط بین فردی را بهتر درک میکنند اصولاً باید سازگاری آنها با طلاق والدین راحتتر اتفاق بیفتد لیکن ماهیت خاص نوجوانی (بلوغ جنسی ، تغییرات جسمی و صفات ثانویه جنسی) این سازگاری را دشوارتر میسازد. آسیب طلاق بر نوجوانان کمتر از آسیب آن بر کودکان نیست بلکه این دو آسیب کیفیت متفاوتی دارد. یکی از مسایلی که همیشه در روابط با طلاق مد
ن
ظر قرار میگیرد سطوح رشدی است. سؤالی که مطرح میباشد این است آیا کودکان و افراد خردسال مطابق سن و جایگاه رشدی خود نسبت به نوجوانان واکنش های متفاوتی به طلاق نشان میدهند؟
در پاسخ باید اظهار داشت که واکنش های مربوط به طلاق متناسب با سن صورت میگیرند. با افزایش سن ظرفیت شناختی شخص بالا رفته و در نتیجه استدلال عقلی مناسبتری از ضربه به عمل میآورد. پختگی عاطفی در او شکل میگیرد و کاهش خود محوری باعث میشود که کودک وضعیت را بهتر و آسانتر دریابد و از زوایای گوناگون به آن نگاه و در نتیجه اتفاق را بهتر توجیه کند. این دسته از فرزندان هم زندگی توأم با نکبت و ترس و شقاوت و سیه روزگاری را میگذارنند . بروز افسرگی در کودکان و نوجوانان ، اضطراب ، پرخاشگری و عصیان در نوجوانان ، حسادت ، سوء ظن و بدبینی نسبت به دیگران ، فرار از منزل ،‌ترک تحصیل و افت تحصیلی ، بزهکاری ، ازدواج زودرس به ویژه برای دختران ، اعتیاد ، فقر ، احساس سرخوردگی ، انزوای اجتماعی ، گرایش به انواع انحرافات اجتماعی و اجتماع ستیزی و بروز انواع خشونت های اجتماعی از دیگر پیامدهای طلاق بر فرزندان میباشد.

فصل سوم

جرایم تأثیرگذار زوجین بر فرآیند طلاق


برای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

روش تحقیق
تحقیق حاضر از لحاظ روش گردآوری اطلاعات در رده ی تحقیقات میدانی و مشاهده ای قرار
میگیرد. لازم به ذکر است که برای جمع آوری و کسب اطلاعات لازم با مراجعه به شعبات گوناگون دادگستری کل اصفهان و حضور در این دادگاهها و شرکت در جلسات دادرسی به طور مستقیم و مطالعه ی پرونده های موجود و مطرح در این محاکم به صورت میدانی بوده ایم. ذکر این مهم ضروری میباشد که گزینش پرونده هایی که علت اصلی طلاق در آن ، ارتکاب جرایم از طرف زوجین باشد امری است بس دشوار و زمانگیر ، چرا که در محاکم دادگستری اصفهان علت طلاق نه در سیستم مکانیزه و نه حتی روی پوشه پرونده ها بیان نمیگردد و صرفاً پس از مطالعه ی پرونده ها میتوان به ماهیت و محتوای آن دسترسی یافته ، پروندهی مورد نیاز را جداسازی کرده و اقدام به بررسی دقیق آن نمود که خوشبختانه این مهم در این تحقیق علیرغم مشقت فراوان ، حاصل آمده است.

جامعه آماری
پرونده های طلاق موجود و مطرح در محاکم دادگستری اصفهان اعم از اینکه به خواسته ی زوج باشد یا درخواست زوجه در طول سالهای 90 ،‌91 ، 92 و سال جاری یعنی سال 93.

حجم نمونه
روش مورد استفاده در این تحقیق ، روش نمونه گیری تصادفی است که تعداد 107 مورد پرونده از پرونده های طلاق موجود و مطرح در دادگستری کل اصفهان گزینش و مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است اعم از اینکه طلاق به خواسته ی زوج باشد یا درخواست زوجه.

جدول شماره 1 – توزیع فراوانی پرونده های بررسی شده طلاق با ذکر جرایم موثر زوجین

موضوع فراوانی درصد
ترک انفاق 27 25
تدلیس در ازدواج 7 7
ضرب و جرح و توهین 19 18
اعتیاد 48 44
رابطه نامشروع 5 5
سقط جنین 1 1
جمع کل 107 100

نمودار شماره 1 – توزیع فراوانی پرونده های بررسی شده طلاق با ذکر جرایم موثر زوجین

یافته های جدول و نمودار شماره 1 نشان میدهد که اعتیاد زوجین با نرخ 44 درصد ، بیشترین رقم از جرایم موثر در پدیده طلاق را دربردارد لذا در مطالعه ی میدانی و بررسی صورت گرفته، تعداد پرونده های موجود در دادگستری اصفهان ، تحت عنوان طلاق که علت اصلی یا یکی از علل عمده آن اعتیاد به هرگونه مواد مخدر و روان گردان بوده است از سایر موارد بیشتر می باشد ، پس به وضوح میتوان دریافت که اعتیاد سهم بسیار بالایی در طلاق و جدایی زوجین از یکدیگر را دارد و زندگی زناشویی را به تباهی می کشاند. مطابق با داده های مذکور در جدول بالا ترک انفاق با نرخ 25 درصد در میان جرایم تاثیرگذار در پدیده طلاق ، در رتبه ی دوم قرار میگیرد که آمار نسبتاً بالایی را نشان میدهد و زندگی مشترک را تحت الشعاع خویش قرارداده عرصه را بر زوجه تنگ کرده و چاره ای جز جدایی و طلاق باقی نمیگذارد.
ضرب و جرح و توهین نیز در فرهنگ ما ایرانیان دعوای زن و شوهر ، نمک زندگی است ولی اگر بیش از حد لزوم شور شود زندگی زناشویی را در معرض پرتگاه جدایی قرار خواهد داد. با نگاهی به یافته های فوق میتوان اظهار داشت 18 درصد از زنان متقاضی طلاق ، علت اصلی تقاضای طلاق از دادگاه را ضرب و جرح و توهین عنوان داشته آنرا مستند ، دعوای خویش قرار داده اند.
تدلیس در ازدواج و رابطه نامشروع از ارقام کمتری برخوردار میباشند زیرا رویه غالب محاکم دادگستری اصفهان بیشتر تمایل به این امر دارد که رابطه ی نامشروع زوج را از موارد عسر و حرج زوجه ندانسته حکم به جاری شدن صیغه ی طلاق نمیدهند ولی اقل محاکم نیز تحت شرایطی اقدام به اصدار رای طلاق می کنند.
سقط جنین نیز در پایینترین جرایم موثر قرار دارد زیرا چون مردان از آوردن دلیل برای طلاق همسر خویش بی نیاز میباشند ، صرفاً یک مورد پرونده در این مورد مطالعه و بررسی گردید و آن نیز به صورت حضور مستقیم در جلسه دادرسی حاصل آمد.
با توجه به عناوین مجرمانه متعددی که در خصوص جرایم تاثیرگذار زوجین بر پدیده طلاق در جدول و نمودار شماره یک مشاهده میگردد در ابتدا به تفکیک اختصاراً‌ به تبیین این جرایم پرداخته شده و سپس در پایان هر بخش ، به تحلیل و بررسی میدانی مطالعات و یافته ها ضمن ارائه جداول و نمودارها اختصاص داده خواهد شد.

3-1- جرایم جنسی
طی دو قسمت این بخش به بررسی جرایم جنسی از سوی زوجین پرداخته مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهد گرفت و در انتهای بخش نیز به بررسی آمار و ارقام پرداخته میشود.

3-1-1- رابطه نامشروع
بطور مختصر رابطه نامشروع مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

3-1-1-1- مفهوم رابطه نامشروع
به طور عموم لفظ رابطه نامشروع که معمولاً در مقابل رابطه ی مشروع استعمال میشود متأثر از مبانی اعتقادی و اخلاق اسلامی است و ناظر به برقراری ارتباط غیرمتعارف جنسی بین زن و مرد نامحرم غیر از مواقعه و نزدیکی به هر طریق ممکن میباشد. رابطه مشروع ، رابطه ای است که در اثر عقد ازدواج اعم از دائم یا موقت حاصل میشود و نتیجه آن وجود علقه ی زوجیت و بهره مندی زن و شوهر از یکدیگر میباشد. در کشور ما که یک مملکت اسلامی است رفتارهایی همچون خلوت کردن با نامحرم ، بوسیدن و لب گرفتن ، لمس کردن قسمتهایی از بدن زن نامحرم و نظایر آن که مغایر با اصول اخلاقی و اعتقادات قریب به اتفاق مردم میباشد ، رابطه ی نامشروع تلقی میگردد. اما منظور مقنن اسلامی از رابطه ی نامشروع چنین است «برقرار نمودن هر نوع رابطه ی جنسی نامتعارف بین زن و مرد نامحرمی است که از نظر شرع و قانون جایز نیست .»
در تعریفی دیگر از رابطه نامشروع عنوان شده است آن نوع روابط و اعمال زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نیست می باشد که منجر به برقراری رابطه جنسی نگردد .
همانطور که گذشت عرف جامعه تاثیر زیادی در تشخیص نامشروع بودن رابطه ی بین زن ومرد دارد و نهایتا تشخیص آن بر عهده ی دادگاه رسیدگی کننده قرار گرفته است که قضات محاکم نیز در اینگونه موارد بطور سلیقه ای عمل نموده و اقدام به صدور رای محکومیت یا برائت می نمایند.

3-1-1-2- عناصر اختصاصی و مصادیق
ماده 637 قانون تعزیرات مصوب75 به بیان جرم و مجازات رابطه ی نامشروع اختصاص یافته است و آنچه قانونگذار در صدد آن بوده است تعیین حکم ومجازات همه انواع روابط نامشروع بین زن و مرد است که به حد مواقعه نرسیده باشد. بنابراین مصادیق متعددی را میتوان ذکر نمود که به دو گروه تقسیم بندی میشوند:
الف- رابطه نامشروع جسمی: عبارتست از هرگونه تماس و رابطه جسمی بین زن و مرد فاقد علقه زوجیت که به حد مواقعه نرسیده باشد. پس این رابطه شمول گسترده ای دارد و شامل اعمالی همچون مصافحه (دست دادن) ، ملامسه (لمس کردن) ، معاشقه (عشق بازی کردن) و معانقه (بغل کردن) و غیره می شود.
ب- رابطه نامشروع غیر جسمی: عبارتست از هرگونه ارتباط غیر فیزیکی و غیر جسمی بین زن و مرد فاقد علقه زوجیت که حرام باشد. نمونه بارز آن رابطه نامشروع لفظی است که از دیدگاه فقها، مفاکهه (شوخی کردن یا لاسیدن) نامیده می شود که مثال امروزی آن مکاتبات عاشقانه، برقراری ارتباطات تلفنی و خلوت با نامحرم می باشد . این نوع رابطه صرفاً از طریق گفتار انجام می شود.
ذکر این نکته ضروری است که امام خمینی (ره) طی فتوایی ‌فرموده است : «خلوت کردن مرد با زن اجنبیه حرمت شرعی ندارد.» و اکثریت قضات معتقدند خلوت با نامحرم از مصادیق رابطه نامشروع نیست و بار کیفری ندارد مگر آنکه هدف برقراری روابط نامشروع باشد که نظریه ای منسوخ است.

3-1-2- عمل منافی عفت
از دیگر جرایم جنسی عمل منافی عفت می باشد که به مطالعه مختصر آن پرداخته می شود.

3-1-2-1- مفهوم عمل منافی عفت
در جمهوری اسلامی ایران از آنجاییکه قریب به اتفاق رفتار مردم مغایر با اصول اخلاقی و اعتقادی میباشد ، خلاف قانون نیز انگاشته میشود. چرا که به هرحال اعمال منافی عفت اعم از اینکه توسط مرد یا زن متأهل صورت گیرد یا افراد مجرد ، موجب ترویج فساد و فحشا در جامعه خواهد شد و چون فحشا ، جامعه را به تباهی میکشاند لذا شارع مقدس اینگونه اعمال را حرام و ممنوع اعلام داشته است. بنابراین با توجه به مطالب فوق میتوان گفت عمل منافی عفت عبارت است از انجام اعمال و کارهایی است که از

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *