Comments: 0 Posted by: edame Posted on: نوامبر 13, 2019

میلیونا کاربر روزانه از آیفون هاشون استفاده می کنن و تقریبا همه اونا از تجربه iOS خوشحال و راضی هستن. انصافا iOS قشنگتر، کاربردی و از طرفی به کار گیری اونم بسیار آسونه. در کنار این ظاهر قشنگتر و کاربردی، هزاران اپ و محتوای جور واجور روی اپ استور وجود دارن که با به کار گیری هر یک میشه تا اندازه زیادی زندگی روزمره رو ساده تر کرد.

اما در کنار افراد علاقه مند به iOS، جیلبریکرها وجود دارن که اونقدرا با سیستم عامل شرکت اپل میونه خوبی ندارن. اونا از محدودیت بدشون میاد و از سیاستای اپل بیزارتر. به همین منظور اونا همیشه به دنبال روشی هستن که بتونن محدودیتای اپل رو کنار بزنن و به ویژگیای بیشتری دست پیدا کنن.

قدمت بازی موش و گربه میان اپل و جیلبریکرها به سال ۲۰۰۷ و عرضه آیفون برمیگرده و از اون زمان روزی نیس که این دو جبهه مخالف بلایی بر سر یه دیگه نیارن. جیلبریکرها خواهان آزادی عمل بیشتری روی آیفونا هستن و در مقابل اونا اپلی وایس تاده که خیلی علاقه ای به این کار نداره و می خواد کنترل همه چیز رو در دستان خود داشته باشه.

اما واقعا این همه درگیری بر سر چیه؟ واقعا محدودیتای اپل به ضرر کاربران تموم می شه؟ جیلبریک کردن آیفونا به نفع مونه یا به ضررمون؟ اینا همه سوالایی هستن که شاید جواب اونا رو ندونین. به همین منظور در این مقاله تلاش می کنیم تا حدودی به این سوالات جواب بدیم و از مشکلات و امتیازات جیلبریک آیفونا واسه تون بگیم.

جیلبریک کردن چه معنا و مفهومی داره؟

به زبون ساده جیلبریک عملیه که به واسطه اون میشه از سد محکم محدودیتای اپل گذشت و به ویژگیای بیشتری روی آیفونا رسید. اصلی ترین محدودیتی که همه کاربران آیفون دارن استفاده اجباری از اپ استوره. هممون بدون هیچ استثنایی باید که واسه نصب اپا رو آیفونای مون از اپ استور استفاده کنیم.

اما با جیلبریک کردن آیفونا این روش به طور کامل عوض می شه و دیگه احتیاجی به اپ استور واسه نصب اپلیکیشنای جور واجور نداریم. فقط کافیه سری به دنیای اینترنت بزنین و با دریافت فایل اپلیکیشن مورد نظرتون، اونو روی آیفون خود نصب کنین.

جیلبریک و آنلاک کردن آیفون چه فرقی با هم دارن؟

بعضی از افراد جیلبریک کردن رو با آنلاک کردن آیفون اشتباه می گیرن. اما در واقع جیلبریک کردن و آنلاک کردن دو بحث جدا از هم هستن و فلسفه ای به طور کامل متفاوت دارن. آیفونا مانند خیلی از موبایلای دیگه تحت قرار داد با یه سری شرکت مخابراتی هستن.

مثلا اگه آیفونی از O2 خریداری کرده باشین، محدود به به کار گیری سیم کارتای این شرکت مخابراتی هستین. با این حال پیش میاد که بخواین سیم کارت خود رو عوض کنین و از امتیازات یه اپراتور دیگه بهره ببرین. اما از اونجایی که فقط واسه به کار گیری سیم کارت شرکت O2 هستین، باید به سراغ آنلاک کردن موبایل خود برید و محدودیتای موجود رو کنار بزنین.

در اصل آنبلاک کردن به روشی می گن که بشه به واسطه اون از سیم کارت اپراتورهای دیگه، روی یه آیفون تحت قرار داد استفاده کرد که در این رابطه سیستم عامل هیچ تغییر خاصی به خود نمی بینه.

به چه دلیل باید آیفون خود رو جیلبریک کنیم؟

۱) شما واسه آیفون تون پول پرداخت کردین و حق دارین هر کاری که می خواین با اون انجام بدین.

۲) جیلبریک کردن آیفون این امکان رو بهتون میده تا از هر جایی که می خواین، اپلیکیشن نصب کنین. خصوصا اپلیکیشنا و بازیای پولی رو میشه پس از جیلبریک به صورت رایگان روی آیفون دانلود و نصب کرد.

۳) با از بین رفتن محدودیتا این امکان در اختیارتون قرار میگیره تا اپلیکیشنای پیش فرض رو نیمکت نشین کنین و اپای کاربردی تری رو جانشین اونا کنین.

۴) می تونین اونطور که می خواین محیط کاربری آیفون خود رو شخصی سازی کنین و ظاهر اونو کلا تغییر بدین.

۵) با جیلبریک کردن در آخر می تونین بلوتوث آیفون خود رو روشن کنین و از اون واسه انتقال فایل استفاده کنه.

به چه دلیل نباید آیفون خود رو جیلبریک کنیم؟

۱) به محض جیلبریک کردن، آیفون تون از گارانتی اپل خارج می شه. پس اگه سلامتی موبایل تون واسه شما اهمیتی زیادی داره، بهتره به سراغ جیلبریک نرید.

۲) با جیلبریک کردن آیفون خود، تا اندازه زیادی قید امنیت رو هم بزنین. جیلبریک کردن آیفون خطرناک نیس. اما با بر هم زدن مقررات اپل، اهالی کوپرتینو دیگه از موبایل شما مراقبت نمی کنن و این موضوع باعث می شه تا امنیت اطلاعات شما با خطر مواجه شه.

۳) آیفونا در حالت عادی فوق العاده کار می کنن. اگه مشکلی با سیاستای اپل ندارین، دلیلی هم وجود نداره که آیفون خود رو جیلبریک کنین.

۴) از طرفی با منتشر کردن نسخه های جدید iOS، جیلبریک آیفون تون از بین میره و باید مدتا صبر کنین تا هکرها دوباره راهی واسه نفوذ به چاله های امنیتی اپل پیدا کنن.

۵) با جیلبریک کردن آیفون تون باید انتظار هر چیزی رو داشته باشین. به هر حال موبایل شما از حالت عادی خود خارج شده و سیستم عامل پایدار و کاربردی iOS رو با نسخه ای پر از مشکل عوض کردین.

۶) از همه مهمتر مصرف باتری آیفون هم با جیلبریک شدن دو برابر می شه. پس اگه قصد جیلبریک کردن آیفون خود رو دارین، بهتره به فکر خرید یه پاور بانک هم باشین.

واقعا احتیاجی به جیلبریک کردن آیفون هست؟

خود اپل از جیلبریک شدن تلفنای هوشمندش خوشحال نمی شه. اما نکته باحال اون هستش که با همه مخالفتای اهالی کوپرتینو، جیلبریک کردن آیفونا در خیلی از کشورها قانونیه و هیچ مانعی در مقابل هکرها وجود نداره.

اما باید چند موضوع مهم رو در مورد جیلبریک کردن آیفونا در نظر گرفت. باید به این موضوع توجه داشت که پس از جیلبریک شدن آیفون، دیگه همه عواقبش به گردن شما میفته و در صورت بروز هر مشکلی، اپل هیچ مسئولیتی رو در قبال تلفن هوشمندتون رو دوش نمی گیره.

از طرفی با جیلبریک شدن آیفون تون، باید با معنی امنیت هم خداحافظی کنین و ممکنه در هر لحظه ویروس یا بد افزاری به سیستم موبایل شما نفوذ کنه و مشکلاتی رو واسه تون به همراه آورد.

جیلبریک کردن آیفونا اون قدرها که فکرش رو می کنین به نفع تون نیس. در ازای به دست آوردن ویژگیای بیشتر، خیلی از امتیازات خوب iOS از کفتون میره. پس اگه جوری با iOS معمولی مشکلی ندارین، بهتره از خیر جیلبریک کردن آیفون تون بگذرید و از سیستم عامل روان و جذاب اپل همونطور که هست لذت ببرین.

در بخش اپلیکیشنای سایت ما بخونین:

واسه خرید یه حافظه micro SD چه نکاتی رو رعایت کنیم؟

ده ویژگی دستیار گوگل که شاید از اونا خبر نداشته باشین