Comments: 0 Posted by: Posted on:

ده سال پیش بود که بیت کوین به عنوان اولین پول رمزپایه دنیا به وسیله ساتوشی ناکاموتو (اسم مستعار بنیان گذار یا بنیان گذاران بیت کوین) به وجود اومد و تونست معنی کلمه «دارایی» رو در بازارهای مالی جهان از این رو به اونو کنه.

ناکاموتو واسه معرفی بیت کوین به دنیا، در سال ۲۰۰۸ مقاله ای ۹ صفحه ای با نام «بیت کوین: سیستم پولی الکترونیک همتا به همتا» منتشر کرد که این مقاله، سنگ بنای معنی ارز رمزپایه شد و در آخر، سال ۲۰۰۹ اولین تراکنش با بیت کوین انجام شد.

از زمان معرفی تا کنون، ارزش هر بیت کوین رشد زیادی داشته و از حدود یه سنت (یه صدم دلار) به ۶۳۴۶ دلار (در لحظه نوشتن مطلب) رسیده. البته در این راه بهای پول رمزپایه بیت کوین فراز و نشیبای زیادی رو طی کرده و حتی در بازه خاصی، به نزدیکی ۲۰ هزار دلار هم رسیده.

روند تغییرات ارزش بیت کوین در برابر دلار

در ادامه به گذشته و پیش بینی آینده بیت کوین از نگاه بعضی سرمایه گذاران بخش می پردازیم. با سایت ما همراه باشین:

۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰: شروع داستان پول رمزپایه

اولین تراکنشای بیت کوین به صورت خصوصی و به دور از هیاهوی رسانه انجام می شدن؛ بخاطر این کسی به درستی نمی دونه که در اون دوره، معاملات بیت کوین دقیقاً با چه حجمی و در ازای چه مبلغی انجام می گرفت.

با این حال اطلاعات موجود نشون میدن که اولین تراکنش، میان ناکاموتو و پیشرفت دهنده ای به نام «هال فینی» انجام گرفته که خیلی از افراد فکر می کنن فینی (که در سال ۲۰۱۴ فوت شد)، همون ساتوشی معروف بودههه.

اولین تراکنش بیت کوین در دنیای واقعی، پرداخت ۱۰ هزار بیت کوین واسه خرید ۲ عدد پیتزای بزرگ بود

طی سالای اول، بیت کوین به کندی در میان کاربران گسترده می شد؛ اما شروع جلب توجه پولای مجازی، در ماه می سال ۲۰۱۰ و روزی بود که بعدا به «روز پیتزای بیت کوینی» مشهور شد. در این روز (۲۲ می) شخصی به نام لزلو هانیز دو عدد پیتزای بزرگ رو به مبلغ ۱۰ هزار بیت کوین از کس دیگه ای خرید؛ معامله ای که امروز بیشتر از ۶۳ میلیون دلار می ارزه.

۲۰۱۳ به بعد: محبوبیت همگانی

روند رشد بیت کوین در سالای بعد بازم ادامه پیدا کرد و در سال ۲۰۱۳ با جهش یهویی قیمت از ۱۰۰ به ۱۰۰۰ دلار طی یه ماه، دوباره توجه همه رو به خود جلب کرد. البته این رقم در سه چهار ماه بعد تقریباً به نصف کم شد و دیگه تا سال ۲۰۱۷ نتونست به رکورد ۱۰۰۰ دلار برسه.

اما جهش قیمتی بیت کوین اثر خود رو در رسانه ها گذاشته بود؛ طوری که جو ویسنتال نویسنده بیزنس اینسایدر، تنها یه هفته پس از تمسخر بیت کوین، مقاله ای با عنوان «می خوام نظرم رو درباره بیت کوین تغییر دهم» نوشت.

قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۳ یهو از ۱۰۰ دلار به ۱۰۰۰ دلار رسید

ارز مجازی بیت کوین بعد واسه سه سال در محدوده ۴۰۰ دلاری موند و ارزش اون هیچ وقت از ۶۵۰ دلار بالاتر نرفت. در این بازه وقتی تنها خبر مهم و شوکه کننده، ورشکستگی Mt Gox به عنوان یکی از بزرگترین صرافیای بیت کوین در ژاپن بود که با حمله هکرها، مقدار زیادی بیت کوین به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار و هم اینکه ۳۰ میلیون دلار وجه نقد از اون به سرقت رفت.

حمله مورد اشاره که همین حالا هم از اون به عنوان بزرگ ترین هک پول مجازی در دنیا یاد می شه، مشکلات امنیتی ارزهای مجازی رو به بازار و کارشناسان بخش نشون داد و باعث شد بیت کوین مثل یه پول بی پشتوانه در دنیای غرب وحشی به نظر برسه.

۲۰۱۷: حباب بیت کوین

پس از سه سال آرامش، ارزش بیت کوین دوباره خیز برداشت و در سال ۲۰۱۷، از حدود ۱۰۰۰ دلار به نزدیکی ۲۰۰۰۰ دلار به ازای هر واحد رسید. البته بخشی از این زیاد شدن قیمت، به خاطر ایجاد شاخه جدیدی از بیت کوین به وسیله چینیا به نام «بیت کوین کش» بود.

ارزش بیت کوین در اولین ماه از سال ۲۰۱۸ تقریباً نصف شد

سال ۲۰۱۷ هم اینکه تماشاگر اولین تلاشای جدی مراکز مالی عمومی مانند صرافیای آمریکا واسه ورود به بازار ارزهای مجازی بود. هم اینکه در این سال بعضی بانکا و حتی کشورها خبر از ورود به بخش پول رمزپایه و پیشرفت نسخه های اختصاصی خود دادن که تموم این موارد، به رشد قیمت بیت کوین کمک کرد.

البته حباب بیت کوین تنها تا نزدیکی کریسمس دووم آورد و پس از اون و با شروع سال ۲۰۱۸، روند نزولی قیمت این پول مجازی شروع شد و در ماه اول، از حدود ۲۰ هزار دلار به نزدیکی ۱۰ هزار دلار سقوط کرد.

یکی از مهم ترین عوامل این سقوط، نگرانی سرمایه گذاران از راه و روش دولتا و مراجع قانونی اون زمان مبنی بر ممنوع بودن تراکنش با پول رمزپایه بود؛ چون که تراکنشای مورد بحث خارج از محدوده کنترلی دولتا انجام شده و بخاطر این، نظارت بر اونا تقریباً غیر ممکنه.

ارزش بیت کوین در سال ۲۰۱۸ هم روند نزولی داشت، تا وقتی که به محدوده ۷ هزار دلار رسید. حالا چند ماهیه که در همین محدوده ۶ الی ۷ هزار دلار بوده و روند پرتنش سال ۲۰۱۷، حالا با یه ثبات نسبی جانشین شده.

آینده پول رمزپایه بیت کوین

مدیر عامل جی پی مورگان یه چند وقت پیش بیت کوین و معاملات اونو کلاهبرداری خونده بود

الان بیت کوین خوب جای خود رو در میان افکار عمومی پیدا کرده و پیش بینیای مختلفی درباره آینده اون مطرح شده. مثلا جیمی دیمون مدیر عامل جی پی مورگان که یه چند وقت پیش بیت کوین و معاملات اونو کلاهبرداری خونده، تازگیاً از مواضع خود کوتاه اومده و اقرار داشته که «بلاکچین» یه فناوری واقعیه.

البته بر خلاف نظرات مدیر عامل، مؤسسه جی پی مورگان از همون اول سرمایه گذاری خود در بخش فناوریای مربوطه رو شروع کرده بود و هفته پیش هم از پلتفرم بلاکچین خود با عنوان «Quorum» (براساس ارز مجازی اتریوم) رونمایی کرد.

از طرف دیگه خیلی از سرمایه گذاران در مورد بیت کوین، به آینده اون امیدوارن و به خصوص آدمایی که اوایل این پول رمزپایه رو خریداری یا استخراج کرده بودن، حالا با افت ارزش اونم متضرر نشده و در کل سرمایه شون زیاد شده.

در سال ۲۰۲۰، جایزه هر معمای حل شده به وسیله استخراج کنندگان بیت کوین نصف می شه

این وسط نگاهی به فناوری مورد استفاده در بیت کوین و سیستم استخراج اون نشون میده که در سال ۲۰۲۰، جایزه هر معمای حل شده به وسیله استخراج کنندگان (واسه دریافت بیت کوین، کامپیوتر استخراج کننده باید با بقیه رایانه ها بر سر تأیید اعتبار تراکنشا رقابت کرده و هر ۱۰ دقیقه یه معمای ریاضی حل کنه، واسه اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنین) به نصف کاهش پیدا می کنه که به گفته تحلیل کنندگان، سال میلادی آینده رو به فرصت مناسبی واسه سرمایه گذاری در بیت کوین تبدیل می کنه.

اما هستن آدمایی که به آینده بیت کوین خوشبین نبوده و مهاجرت به بقیه ارزهای مجازی رو عاقلانه تر می دونن. یکی از این افراد جرمی سَن، مدیر عامل شرکت فناوریای بلاکچین «Funfair Technologies» است که در سال ۲۰۱۳، خرید بیت کوین ۵۰ دلاری رو شروع کرد و در سال ۲۰۱۷، درست قبل از زیاد شدن قیمت یهویی اون، دارایی خود رو فروخت و به ارز مجازی اتریوم مهاجرت کرد.

وان بلیک، مدیر شرکت «Echo Tree Capital» در لس آنجلس هم یکی دیگه از افرادیست که تموم دارایی بیت کوین خود رو وقتی که قیمت این پول رمزپایه به ۱۳ هزار دلار رسیده بود، فروخت. اون درباره تصمیم خود اعلام داشته که تلاش دائمی هکرها واسه سرقت دارایی و هم اینکه کنه و هزینه بر بودن تراکنشای بیت کوین، از مهم ترین عوامل فروش دارایی هاش بودن.

نظر شما چیه؟ پول رمزپایه بیت کوین در آخر روزی جای ارزهای عادی رو گرفته و تراکنشای مالی رو از کنترل بانکا خارج می کنه؟