دانلود پایان نامه

مشکلات شرکت‌های کوچک و متوسط

با وجود تمام ویژگی های ممتازی که برای شرکت‌های کوچک و متوسط گفته شد، این شرکت‌ها از مشکلات متعددی رنج می­برند. از جمله آن می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کمبود دانش اقتصادی، مالی و مدیریتی به ویژه در زمان تاسیس، باعث بروز مشکلاتی برای این گونه شرکت ها می­شود. به گونه ای که گاهی یک فرد مجبور به انجام کارهای تخصصی متعددی می­شود که خارج از صلاحیت حرفه ای وی است(معزز، 1386).
  • به علت نبود مراجع حمایت کننده و اثرگذار، صنایع کوچک نمی­توانند بر روی تغییرات محیطــی تــاثیـر بگذارند و همین مسئله آسیب پـذیری این دسته از صنایع را افزایش می­دهد( مقیمی و همکاران، 1386).

تامین منابع مالی برای این شرکت ها در مقایسه با شرکت های بزرگ مشکل تر است، به ویژه آن که بانک ها شرایط سخت تری را ازنظر وثیقه و نرخ بالاتر بهره به آنان تحمیل می­کنند (اعرابی، 1384).

  • تامین و حفظ نیروی انسانی از مشکلات همیشگی این شرکت‌هاست. زیرا بیشتر متخصصان تمایل به فعالیت در شرکت های بزرگ دارند و حتی ممکن است پس از کسب آموزش های لازم در صنایع کوچک، آن جا را ترک کنند (معزز، 1386) .
  • این صنایع نــه تنهـا غالباً از تجارب مدیریتی بی بهـره اند، بلکه امکان استفاده از خدمات مشاوره ای متخصصان کارآمد را نیز به لحاظ محدودیت منابع مالی ندارند (اعرابی،1384).
  • شرایط خاص فرهنگی در برخی از کشورها عموماً ممکن است برای این شرکت ها جایگاهی از نظر مولدبودن قائل نباشد. مثلاً در کشور ایران غالباً صنــایـع خــدماتی را مولد محسوب نمی­کنند. (ناطق،2006)
  • در بیشترموارد شرکت های کوچک ومتوسط فاقد هرگونه تشکل حمایت کننده در امور بازاریابی و صادرات هستند و این امر هزینه های صادراتی و ریسک های مرتبط با آن را افزایش می دهد(سیمسون و تویارد،2002).
  • کارآفرینان و بنیانگذاران این صنایع وقتی به سن بازنشستگی می­رسند، با مشکل پیداکردن جــانشینـی شایسته برای خود مواجه­اند، به گونه ای که برخی از این شرکت ها بعد از مدتی به علت همین مسئله ازبین می­روند (اعرابی، 1384).
مطلب مرتبط :   مدیریت تغییر

در کشور ایران علی­رغم حضور قابل توجه صنایع کوچک در ساختار صنعتی آن(حدود96 درصد واحدهای صنعتی کشور را صنایع کوچک تشکیل می­دهند)، این واحدها با معضلات متعدد و عقب­ماندگی های فاحشی روبه‌رو هستند، به نحوی که از ایفای نقش استراتژیک مورد انتظار برای آن ها همچون کشورهای توسعه یافته، ناتوان مانده­اند(ملکی نژاد، 1385).

دسته بندی : علمی