امنیت در تجارت الکترونیک

اینترنت امنیت را فراهم نمی­کند؛ بنابراین نگرانی زیادی در ارتباط با ارسال داده های مالی از قبیل  شماره کارت اعتباری و شماره حساب­ها روی اینترنت، وجود دارد. به این علت، همانگونه که فعالیت­های تجارت روی اینترنت رشد پیدا می کند، امنیت نیز مورد توجه قرار می گیرد. برخی از دلایل نگرانی درباره امنیت تجارت الکترونیک  عبارت است از:

– شبکه اینترنت شبکه­ای عمومی است. – کامپیوترها می توانند برنامه­ریزی شوند. – بدون امنیت خوب، کلاهبرداری از طریق کامپیوتر غیرقابل ردیابی می شود. – تجارت اطلاعات مشکل است. نسخه برداری، توزیع و اصلاح  اطلاعات آسان است. – کامپیوترها جایگزین کاملی برای انسان­ها نیستند.

یک راه حل امنیتی برای پردازش  مبادلات تجاری در شبکه اینترنت باید نیازهای زیر را برآورده کند:

محرمانگی:  اطلاعات برای هرکس به جز فرستنده و دریافت کننده غیر قابل دسترسی باشد.

تصدیق اصالت: هر دو طرف تجاری باید بتوانند آسوده خاطر باشند که آنها با طرفی ارتباط برقرار می­کنند که قصد دارند داد و ستد انجام دهند. تصدیق اصالت معمولاً از طریق امضاهای رقمی و گواهینامه­ها فراهم می­شود.

صحت داده: داده های فرستاده شده به عنوان قسمتی از مبادلات نباید در طی ارسال تغییر داده شود.

عدم انکار: هیچ طرفی نباید بتواند شرکت کردن خود را در یک مبادله پس از ارتکاب جرم تکذیب نماید.

بکارگیری انتخاب سرویس­ها ممکن است لازم باشد تا قسمتی از  مبادلات از نظر مخفی نگه داشته شود، در حالی که باقیمانده همان تراکنش، این چنین نباشد.

محرمانگی معمولاً از طریق رمزگذاری فراهم می شود. تصدیق اصالت، صحت داده ها و عدم انکار معمولاً از طریق رمزگذاری و امضاهای رقمی و گواهینامه های کلید عمومی فراهم می شوند. (خلیلی ،1388)

مطلب مرتبط :   انتشار اوراق مشارکت و تاثیر آن بر نقدینگی
دسته بندی : علمی